Zerowy PIT dla młodych

0
Ulga dla młodych

Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie skończyły jeszcze 26ciu lat. Senat przyjął ustawę o zerowym PIT dla młodych, od 1 sierpnia ich dochód nie będzie opodatkowany.

 

Co to znaczy?

Zerowy PIT dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę lub zlecenie oznacza, że około 2 mln osób będzie otrzymywać większe miesięczne wynagrodzenie. Aby PIT wynosił 0 zł podatnik nie może przekroczyć w roku podatkowym progu skali podatkowej, tj. 85.528 zł. 

 

Od kiedy?

Nowe przepisy wejdą w życie od sierpni,a co oznacza, że w 2019 roku będą obowiązywać przez 5 miesięcy. To znaczy, że w tym roku kwota z zerowym PITem to maksymalnie 35.636,67 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę będzie standardowo opodatkowana. Od 2020 roku będzie to pełna kwota w wysokości 85,5 tys zł. 

 

Kto się nie załapie?

Niestety uchwała nie uwzględnia młodych przedsiębiorców i osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło. Przeciwnicy uchwały odczytują to jako działanie przeciwko osobom przedsiębiorczym, które wsparcia najbardziej potrzebują ponieważ dużo ryzykują zakładając w młodym wieku swoją własną firmę

Sprawdź jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Jak skorzystać?

W celu skorzystania z ulgi młody pracownik musi złożyć do swojego pracodawcy wniosek oraz oświadczenie, że w okresie sierpień-grudzień 2019 jego dochody nie przekroczą wyliczonej na ten rok kwoty. Aby od sierpnia pracodawca nie pobierał zaliczki na podatek wniosek należy złożyć już w lipcu. Jeżeli pracownik nie złoży wniosku zaliczki na podatek będą dalej pobierane i zostaną mu zwrócone przy rozliczeniu rocznym. Natomiast od 2020 zaliczki do kwoty 85,5 tys zł automatycznie nie będą pobierane i nie trzeba składać żadnego wniosku. 

 

Co z deklaracją roczną?

W tegorocznej deklaracji trzeba uwzględnić cały przychód z okresu styczeń-lipiec oraz przychód tylko ponad 35.636,67 za okres sierpień-grudzień. W 2020 pracownik korzystający z ulgi dla młodych, który nie przekroczył progu dochodu nie będzie musiał składać deklaracji za ten rok, natomiast jeżeli przekroczy deklaracja będzie dotyczyła tylko kwoty ponad 85,5 tys zł.

 

Ulga dla młodych w żaden sposób nie wpływa i nie zwalnia ze składek płaconych do ZUS i NFZ, co oznacza, że od wynagrodzenia pracownika w dalszym ciągu odejmowane będą składki emerytalne, rentowe i zdrowotne.

Załóż najlepsze konto oszczędnościowe w lipcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here