Ile naprawdę kosztuje wypłata gotówki z bankomatu za granicą?

0
koszt wypłaty gotówki z bankomatu za granicą

Jadąc na zagraniczne wakacje nie każdy chce mieć przy sobie większą gotówkę. Czasami decydując się na krótki wypad weekendowy nie ma czasu na szukanie i porównywanie cen wymiany w kantorach. Zdarza się też, że podczas urlopu po prostu kończą się przeznaczone środki i trzeba się wspomóc wypłatą z bankomatu. Jakie koszty poniesie właściciel karty złotówkowej za granicą?

 

Wypłata gotówki z bankomatu

Jeżeli w trakcie pobytu za granicą skończy się przygotowana gotówka w obcej walucie pozostaje skorzystanie z bankomatu, a to niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami, często niemałymi. Banki lubią obiecywać do oferowanych ROR wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą za 0 zł ale znaczy to tylko tyle, że klient będzie zmuszony najpewniej ponieść inne koszty o których nie ma mowy w reklamie.

Nie wiesz gdzie wymienić walutę przed wakacjami?
Jakie zatem dodatkowe opłaty może ponieść nieświadomy właściciel karty złotówkowej przy wypłacie gotówki w obcej walucie? Są trzy możliwe koszty, mogą wystąpić wszystkie albo tylko jeden, to które konkretnie koszty nalicza bank zależy od jego indywidualnych ustaleń, szczegóły można poznać w tabeli opłat albo, szybciej, na infolinii banku.

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą 

Kwota dodawana przy wypłacie może być wyrażona w procentach, zazwyczaj 3%, lub zawsze stała, czasami nawet 10 zł. Prowizja wyszczególniona jest jako osobna pozycja przy wypłacie z bankomatu. 

Marża 

Bank zawsze dolicza swoją marżę przy wypłacie za granicą ale uwzględnia jej koszt w kursie wymiany waluty więc na wyciągu tej pozycji nie widać, dlatego zazwyczaj jest przemilczana.

Prowizja za przewalutowanie 

To jest koszt jaki bank dolicza za przeliczenie kwoty, którą chcemy wypłacić z bankomatu w obcej walucie, na złotówki. Najpierw jednak trzeba dokonać przewalutowania: pierwszego dokonuje instytucja, która wydała kartę (Visa lub MasterCard). Następnie często bank dokonuje swojego przewalutowania, które z zasady jest po gorszym kursie niż to pierwsze. Do takiej, już i tak zawyżonej kwoty, potrafi dodać jeszcze prowizję, która może wynieść nawet 5,9% i także zostaje ostatecznie uwzględniona w kursie wymiany.

 

Jaka jest alternatywa?

Oprócz zabezpieczenia się w gotówkę w danej walucie można także założyć konto walutowe i wyrobić do niego kartę wielowalutową – to pozwoli na wypłatę gotówki z bankomatów za granicą bez prowizji i kosztów przewalutowania, pytanie tylko jaki jest koszt prowadzenia takiego konta i czy finalnie dalej będzie się to opłacać?

 

Aby po powrocie z urlopu wymarzone wakacje nie okazały się gorzkim rozczarowaniem warto przed wyjazdem sprawdzić w tabeli opłat banku, w którym prowadzimy konto osobiste jakie dokładnie marże i prowizje nalicza nasz bank przy wypłacie gotówki za granicą, nawet jeżeli jedziemy na wczasy all inclusive albo zabieramy ze sobą teoretycznie wystarczającą kwotę w obcej walucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here