Wypłacamy z bankomatów mimo, że mamy darmową i bardziej dostępną alternatywę.

4
Przewaga wypłat z bankomatów nad cashback

Mimo miażdżącej przewagi w liczebności punktów, które pozwalają na wypłatę gotówki przy kasie sklepowej w stosunku do liczby bankomatów, Polacy nadal chętniej korzystają z bankomatów.

 

Cashback

to usługa, którą udostępniają banki do wybranych kont osobistych. Umożliwia wypłatę gotówki w kasie sklepu przy okazji zakupów kartą płatniczą. Oczywiście warunkiem muszą być środki na koncie jak i w kasie sklepowej. Usługa nie ma limitu liczby transakcji co znaczy, że w trakcie dnia można wypłacić znacznie więcej ale przy okazji kilku zakupów – zawsze trzeba coś kupić, żeby móc wypłacić gotówkę. Wartość zakupów także nie ma znaczenia, może być niższa od wypłaconej gotówki.

Cashback w większości jest darmowe, są pojedyncze konta, które naliczają dodatkową opłatę za wypłatę ale jest to albo 1 zł albo 1,50 zł.

 

Jak podaje NBP

w I kwartale tego roku z możliwości wypłaty gotówki przy okazji zakupów skorzystano tylko 4,5 mln raza na w sumie 535,5 mln zł. Natomiast wypłat w bankomatach, w tym samym okresie, było ponad 149 mln. Co prawda tendencja korzystania z Cashback rośnie ale nie są to spektakularne wzrosty, porównując ostatni kwartał 2018 i pierwszy 2019 roku było to tylko 2% różnicy. Za to porównując te same okresy w kwestii korzystania z bankomatów NBP zaobserwowało spadek o aż 7%.

Załóż darmowe konto osobiste i odbierz 500 zł.

 

Największą przewagą Cashback

nad bankomatami nie jest jednak brak opłat ale przytłaczająca różnica w dostępności do usługi. Punktów udostępniających możliwość wypłaty gotówki przy kasie jest 10 razy więcej niż bankomatów w Polsce. Miejsc, w których można skorzystać z Cashback cały czas przybywa. W raporcie za I kwartał NBP informuje, że jest ich ponad 211 tys. a bankomatów tylko 22,5 tys i ta liczba cały czas się zmniejsza. 

Pieniądze przy okazji zakupów można wypłacić między innymi w punktach: Carrefour, POLOmarket, Media Markt, Żabka, Ruch, Freshmarket, Saturn, Krakowski Kredens oraz w wybranych stacjach Orlen.

Być może przyczyną, oprócz niewiedzy, że taka usługa istnieje jest też ograniczenie kwoty jaką można jednorazowo wypłacić w kasie sklepowej. Maksymalna kwota jaką można pobrać z kasy to 300 zł dla kart Visa i 500 zł dla MasterCard. Średnia kwota wypłacana w bankomacie jest wyższa niż możliwa do zrealizowania poprzez Cashback, na początku 2019 roku było to 529 zł.

Sprawdź jaka jest różnica między Cashback a Moneyback.

4 KOMENTARZE

 1. Skorzystałem kiedyś z usługi cashback w lokalnym sklepie spożywczym. Następnym razem gdy próbowałem to zrobić ekspedientka powiedziała, że nie może bo szef zabronił. Więc może jest coś z tą usługą coś nie tak?

 2. 1. nie z każdą kartą się poszaleje w kwestii cash-back (nie wystarczy karta Mastercard – zależy też od banku)
  2. w sklepie trzeba coś kupić, żeby z tego skorzystać – inaczej patrzą, jak na wariata
  3. pieniądze dostanie się w jakiś wymemłanych banknotach (o ile w ogóle w kasie będzie tyle pieniędzy)

  • 1. Dokładnie tak. Dorzucimy niebawem listę banków udostępniających usługę cashback, dzięki za zwrócenie uwagi.
   2. Oczywiście, wspominamy o tym w artykule.
   3. Oprócz konieczności posiadania żądanej kwoty na koncie musi ona być w kasie sklepowej ale też niestety słyszeliśmy o przypadkach, że kasjer odmawiał wypłaty gotówki bo nie chciał zostać z pustą kasę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here