Gdzie i kiedy wymienić walutę na wakacje?

0
wymiana złotych na euro

Planując urlop za granicą trzeba przygotować się na płatności w obcej walucie, nawet na wakacjach all inclusive kilka razy będziemy zmuszeni sięgnąć do portfela. Lepiej płacić kartą czy gotówką? Gdzie i kiedy wymienić pieniądze?

 

Gotówka czy karta?

W wielu turystycznych miejscach nie ma możliwości płatności kartą i wtedy jeżeli nie mamy przy sobie gotówki w danej walucie zmuszeni będziemy wypłacić pieniądze z bankomatu. Wypłata gotówki z bankomatu za granicą może się wiązać z szeregiem dodatkowych kosztów, o których właściciel karty nawet sobie nie zdaje sprawy. Mimo, że ROR może gwarantować “0 zł za wypłatę z bankomatów za granicą” nie oznacza to, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Wypłacając gotówkę z bankomatu możemy być dodatkowo policzeni za:

  • wspomnianą prowizję, jeżeli jej nie ma to rzeczywiście wynosi ona 0 zł, jeżeli jest będzie widoczna jako osobna pozycja w danej transakcji, zazwyczaj od 2 do 5%
  • marżę banku, która jest doliczona do kursu wymiany waluty
  • prowizja za przewalutowanie, która może wynieść nawet 5% transakcji i to jest koszt, który większość banków z “wypłatami z bankomatów za granicą za 0 zł” nalicza.

Dlatego warto upewnić się jakie realnie opłaty pobiera nasz bank przed wyjazdem za granicę. Te informacje dostępne są w tabeli opłat na www banku, można też zadzwonić na infolinię i wszystkiego się dowiedzieć zadając szczegółowe pytania.

Dodatkowe koszty możemy także ponieść płacąc kartą. Oprócz marży doliczonej do kursu musimy się liczyć z mogącą wystąpić opłatą za przewalutowanie – także przy płatnościach kartą, która może wynieść nawet 5,9% transakcji.

Z drugiej strony noszenie przy sobie sporej gotówki na wakacjach, gdzie kieszonkowcy są zazwyczaj bardzo aktywni, niesie za sobą duże ryzyko utraty całego budżetu przeznaczonego na urlop. Jeżeli będziesz wyposażony zarówno w gotówkę jak i kartę płatniczą zadbaj o to aby nie przechowywać ich razem – na wypadek kradzieży.

Wiesz, że możesz zarabiać płacąc kartą?

 

Wymiana waluty w kantorze

Decydując się na wymianę pieniędzy przed wyjazdem w kantorze w Polsce możemy przeanalizować kursy w różnych miejscach i wybrać najlepszy. Z zasady kurs w kantorach internetowych jest atrakcyjniejszy niż w stacjonarnych ale w tradycyjnych kantorach zawsze możemy negocjować cenę, zwłaszcza przy większych kwotach. Najdroższe są oczywiście kantory w strategicznych lokalizacjach jak lotniska czy centrum turystyczne miasta. Aby dokonać przewalutowania online musimy posiadać konto walutowe. Atrakcyjność kursu określa się na podstawie spread’u – jest to różnica między ceną zakupu a sprzedaży danej waluty, w kantorach stacjonarnych spread jest zazwyczaj wyższy niż w internetowych.

 

Kiedy wymienić pieniądze?

Kursy walut zmieniają się w każdej sekundzie i są ciężkie do przewidzenia. To co zazwyczaj się potwierdza, że waluty typu euro w okresie letnim są droższe bo częściej wymieniane. Jeżeli jedziesz na wakacje w sierpniu lub wrześniu istnieją szanse, że wtedy euro będzie tańsze niż w czerwcu, ale nie ma takiej gwarancji. Kiedy zatem najlepiej wymienić walutę? Są trzy sposoby:

  1. Wymiana całości przeznaczonej na to gotówki za jednym razem – największe możliwości negocjacji ceny. Jeżeli wakacje na wrzesień zaplanujesz dopiero w czerwcu z wymianą zazwyczaj lepiej się wstrzymać do kilku dni przed wyjazdem.
  2. Podział gotówki na dwie części, połowę wymieniasz teraz, drugą połowę przed samym wyjazdem uśredniając kurs i zmniejszając ryzyko straty
  3. Kwotę dzielisz na liczbę miesięcy pozostałych do wyjazdu i raz w miesiącu wymieniasz jedną jej część. W ten sposób maksymalnie uśredniasz kurs (uśredniony nie znaczy najlepszy ale nie znaczy też najgorszy).

 

Co z innymi walutami?

Waluty mniej popularne jak kuna chorwacka, lew bułgarski czy lira turecka lepiej wymienić na miejscu. Przyczyną jest bardzo wysoki spread w polskich kantorach, który jest kilkakrotnie wyższy od różnicy zakupy i sprzedaży euro. Oczywiście wymiana złotówek na kuny w Chorwacji jest tak samo nieopłacalna dlatego musimy ze sobą zabrać euro. Mimo dwóch przewalutowań jest to bardziej opłacalne niż wymiana w Polsce złotówek na jedną z mniej popularnych walut z dużym spread’em. Wymieniając walutę za granicą koniecznie podpytaj w hotelu lub turystów na plaży gdzie znajdziesz kantor z dobrym kursem i pamiętaj, żeby nie wymieniać waluty na lotnisku.

 

Przed wyjazdem na wakacje trzeba podjąć kilka istotnych decyzji dotyczących funduszy. Konieczne też jest zapoznanie się z tabelą opłat banku, w którym mamy konto osobiste, żeby nie zaskoczyły nas koszty przewalutowania przy płatnościach kartą czy wypłacie z bankomatu za granicą. Dobre rozpoznanie wśród oferta kantorów pozwoli na wybór tego z najlepszym kursem. Jeżeli decydujemy się na zabezpieczenie się w gotówkę warto nosić ją w osobnej kieszeni niż kartę płatniczą na wypadek kradzieży.

Sprawdź jak skutecznie oszczędzać: 12 sprawdzonych trików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here