Wymiana walut a kantory internetowe – czy warto?

0
kantor internetowy - czy warto?

Polacy nadal najchętniej wymieniają pieniądze w bankach oraz kantorach stacjonarnych, które budzą większe zaufanie niż platformy online. Czy słusznie? Doskonale wiemy, że wszystko, co nieznane, rodzi obawy, dlatego przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy o wymianie waluty online.

Wyjaśniamy, jak działają kantory internetowe, przedstawiamy zalety takiego rozwiązania i przybliżmy formalności, które obowiązują przedsiębiorców prowadzących platformy do wymiany walut online.

Jak działa kantor internetowy?

Na rynku działa bardzo dużo kantorów internetowych, ale zasady ich działania są zbliżone. Osoby, które chcą dokonać wymiany, muszą posiadać 2 konta w banku – rachunek osobisty w złotówkach oraz konto walutowe (w walucie, którą chcą wymienić).

Kantory online najczęściej wymagają od swoich klientów rejestracji w ich serwisie. Trzeba założyć osobiste konto z danymi, które pozwoli wygodnie dokonywać transakcji na platformie po każdym kolejnym zalogowaniu.

Sama operacja wymiany składa się z kilku prostych kroków. Należy złożyć odpowiednią dyspozycję na platformie i podać dane swojego rachunku, na który e-kantor przeleje wymienione środki. Kantor automatycznie wygeneruje dane do przelewu, a klient musi przelać walutę na podany rachunek. Gdy środki zostaną zarejestrowane na platformie, serwis realizuje transakcję na rachunek podany przez klienta.

Zalety wymiany waluty online

Większość osób korzystających z kantorów internetowych docenia szybkość transakcji i dużą dostępność platformy. W kantorze online wymiany waluty można dokonywać 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę (w niedziele i święta większość banków oraz kantorów stacjonarnych nie działa). Wymiany można zlecać nawet podczas podróży – po zalogowaniu się na  swoim koncie w platformie, pieniądze można szybko wymienić nawet przebywając na drugim końcu globu.

Szybkość operacji wykonywanych przez kantory internetowe uzależniona jest od banków, w których klient posiada konta (rachunek w złotówkach i walutowy). Gdy wybierzemy ofertę kantoru, który ma konta w tym samym banku co my, transfery będą błyskawiczne.

Kolejną zaletą korzystania z wymiany walutowej online są niskie spready (spread jest różnicą między ceną zakupu waluty, a ceną jej sprzedaży). Na rynku dostępne są nawet oferty e-kantorów, które naliczają spready poniżej 1%. Dzięki temu wymiana gotówki przez Internet jest tańsza niż w bankach i kantorach stacjonarnych.

Czy to jest bezpieczne?

Przeciwnicy wymiany waluty przez Internet wskazują na zagrożenia, które mogą być związane z taką transakcją. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z e-kantorów jest całkowicie bezpieczne. Firmy posiadają szyfrowane platformy, które są odpowiednio zabezpieczone przez wyciekiem danych, a każdą operację klient potwierdza za pomocą wiadomości SMS wysłanej z podanego wcześniej numeru telefonu (podobnie, jak tradycyjny przelew bankowy).

Zgodnie z polskimi przepisami, wszystkie kantory online muszą zostać wpisane do rejestru działalności kantorowej (taki rejestr prowadzi Narodowy Bank Polski). Osoby zajmujące się obsługą takich firm są zobligowane do posiadania zaświadczenia o niekaralności.

Wszystkie wymogi dotyczące wymiany walut przez Internet są dokładnie takie same, jak dla kantorów stacjonarnych, dlatego nie należy obawiać się, że platformę prowadzą oszuści.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here