Różnica między kartą debetową a kredytową

0
Różnica między kartą kredytową a debetową

Posiadanie karty płatniczej jest prawie tak powszechne jak posiadanie konta w banku. Jak podaje NBP w ostatnim kwartale 2018 roku na polskim rynku znajdowało się aż 41,2 mln kart płatniczych. Najpopularniejsze to karty debetowe (79%) oraz kredytowe (14,2%).

 

Czym się różni karta debetowa od kredytowej? Nazwa może być mylnie interpretowana, ponieważ debet w koncie funkcjonuje podobnie do kredytu, jednak większość kart debetowych w naszych portfelach debetu nie obsługuje.

 

Karta debetowa

Jest to podstawowa karta płatnicza wydawana do konta osobistego. Służy do obsługi codziennych transakcji dokonywanych z środków dostępnych na ROR. Większość transakcji dokonywanych kartą debetową jest bezpłatna: płatność w sklepie stacjonarnym, wypłata gotówki z bankomatu danego banku. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnych środków na koncie, tzn, że właściciel karty musi zapewnić regularne zasilenie konta gotówką (np. z tytułu wykonywanej pracy czy renty), jeżeli na koncie nie będzie środków płatność kartą będzie niemożliwa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której właściciel karty ma przyznany debet w koncie – wtedy może pożyczyć od banku określoną kwotę na określony czas. Taka pożyczka w zależności od tabeli opłat banku może nie być oprocentowana jeżeli zostanie spłacona w przeciągu wyznaczonego czasu.

 

Karta kredytowa

Płacąc kartą kredytową właściciel nie dysponuje swoimi środkami. Na karcie kredytowej znajdują się fundusze w całości należące do banku. Zazwyczaj zasada jest taka, że jeżeli zaciągnięty dług, czyli wszystkie transakcje dokonane w danym okresie tą kartą, zostanie spłacony w przeciągu około 54 dni nie jest w żaden sposób oprocentowany. W takiej sytuacji właściciel oddaje tylko tyle ile rzeczywiście wydał. Natomiast jeżeli spłata przekroczy wyznaczony czas zostaną naliczone odsetki i wtedy kwota do spłaty jest wyższa niż zaciągnięty dług. W większości kart kredytowych wypłata gotówki z bankomatu jest obciążona dodatkowymi kosztami. Cennik usług jest tak zaprojektowany aby karty kredytowej używać tylko do transakcji bezgotówkowych.

Co zrobić gdy bankomat zje kartę?

 

Wydanie karty

Karta debetowa jest wydawana do każdego konta osobistego bez właściwie żadnych warunków. Oczywiście warunkiem posiadania karty jest założenie konta osobistego. Aby otrzymać kartę kredytową trzeba przejść scoring w banku. Bank ocenia jaką zdolność kredytową ma osoba ubiegająca się o kartę. Sprawdzane są dochody potencjalnego klienta, jego wydatki oraz liczba osób na utrzymaniu. Sprawdzana jest także historia kredytowa w BIK i którymś z BIG-ów. Posiadanie karty kredytowej jest takim samym obciążeniem jak zwykły kredyt gotówkowy.

 

Karty kredytowe nie są tak popularne jak debetowe. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia w przypadku 79% właścicieli kart, natomiast kartami kredytowymi może pochwalić się zaledwie 14,2% osób posiadających “plastikowe pieniądze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here