Rodzaje przelewów – opłaty i czas realizacji

0
Jakie są rodzaje przelewów?

Czy przelew przez internet kosztuje? Po jakim czasie będzie na rachunku odbiorcy? Jakie dane trzeba podać aby przelew został wykonany? Poniżej podstawowe informacje dotyczące przelewów bankowych w PLN.

 

Zazwyczaj robiąc przelew nie zastanawiamy się nad drogą jaką musi pokonać, ale zdarzają się sytuacje gdy zależy nam bardzo na czasie, warto w takich momentach wiedzieć jakie mamy możliwości oraz z jakimi kosztami musimy się liczyć.

 

Polecenie przelewu

Polecenie przelewu znaczy dokładnie to co potocznie nazywamy “przelewem”. Oznacza to zlecenie naszemu bankowi aby daną kwotę przekierował na rachunek wskazanego odbiorcy.

Aby przelew został wykonany zleceniodawca musi wpisać:

 • Nazwa odbiorcy
 • Numer rachunku odbiorcy
 • Kwotę przelewu
 • Tytuł przelewu

Oprócz powyższych do przelewu są konieczne, ale zazwyczaj uzupełnione automatycznie na platformie obsługującej przelew:

 • Waluta przelewu
 • Numer rachunku zleceniodawcy
 • Nazwa zlecającego przelew
 • Data przelewu

Jedynymi warunkami zrealizowania przelewu (oprócz koniecznych do wypełnienia danych) jest to aby na koncie wykonującego przelew były dostępne środki w wysokości kwoty przelewu oraz aby numer rachunku istniał (nie musi się zgadzać z danymi odbiorcy).

 

Rodzaje przelewów

Przelew wewnętrzny 

Przelew, którego odbiorca ma konto w tym samym banku co nadawca. Dzięki temu, że polecenie nie wymaga księgowania w innym banku, nie dotyczą go sesje księgowania wpłat. W związku z tym realizacja takiego przelewu odbywa się w przeciągu kilku minut, maksymalnie w ciągu godziny.

 

Elixir 

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych (w złotych) realizowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Czas realizacji takiego przelewu zależy od sesji rozliczeniowej Elixir. Jest to przelew zewnętrzny – czyli do odbiorcy, który posiada konto w innym banku niż nadawca. Szybkość tej operacji jest uzależniona od sesji rozliczeniowej, najpierw przelew musi wyjść z banku nadawcy (sesja wychodząca), następnie w kolejnej sesji przychodzącej banku odbiorcy jego konto zostanie zasilone o kwotę przelewu.

Przelewy Elixir realizowane są od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem świąt) w godzinach od 9 do 17. Zasilenie konta może się odbyć w przeciągu dwóch godzin do nawet kilku dni (wysłany do innego banku np. w trakcie długiego weekendu).

 

Express Elixir 

System rozliczeń płatności natychmiastowych w złotych (także opracowany i obsługiwany przez KIR). System obsługuje przelewy 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, co oznacza, że przelew do innego banku jest na koncie odbiorcy po maksymalnie 15 minutach, a zazwyczaj po kilku sekundach.

 

Przelew ekspresowy BlueCash 

Rozwiązanie umożliwiające przelewy natychmiastowe do innych banków wdrożone przez spółkę Blue Media, nadzorowany przez NBP ale z pominięciem KIR. Przelew natychmiastowy możliwy jest dzięki temu, że BlueCash ma konta bankowe praktycznie we wszystkich bankach w Polsce, a zlecając przelew tak naprawdę wykonywane są dwa przelewy wewnętrzne. W praktyce wygląda to następująco:

 1. nadawca zleca przelew do innego banku
 2. z konta nadawcy pieniądze przelewane są na konto BlueCash w tym samym banku (co oznacza natychmiastową realizację)
 3. w tym samym momencie z konta BlueCash w banku odbiorcy wychodzi do niego przelew wewnętrzny
 4. pieniądze są na koncie odbiorcy w przeciągu maksymalnie kilku minut

Warunkiem wykonania przelewu jest aby oba banki miały podpisaną umowę z Blue Media oraz oczywiście aby na koncie nadawcy były wystarczające środki (kwota przelewu plus ewentualna opłata za realizację).

 

Natychmiastowy przelew na numer telefonu BLIK 

BLIK jest to system bankowości mobilnych umożliwiający m.in. zlecenie natychmiastowego przelewu do odbiory posiadając tylko jego numer telefonu. Aby dokonać płatności BLIK trzeba po pierwsze być klientem jednego z jedenastu banków, które w swoich aplikacjach mobilnych mają opcje płatności BLIK. W aplikacji na telefonie wybieramy płatność BLIK, wpisujemy numer telefonu odbiorcy, całość potwierdzamy 6cio cyfrowym kodem, który generuje aplikacja. Przelewy natychmiastowe na numer telefonu obsługiwane są dzięki platformie Express Elixir.

Sprawdź co jeszcze umożliwia BLIK.

 

Opłaty za przelewy

To czy dany przelew jest płatny zależy od tabeli opłat banku, z którego chcemy zrobić przelew. Krajowa Izba Rozliczeniowa nie pobiera opłat za żadną ze swoich usług, czyli Elixir i Express Elixir ale banki w większości już tak. Natomiast Blue Media (BlueCash) i Polski Standard Płatności (autor i właściciel BLIK) to firmy komercyjne i za korzystanie z ich usług banki ponoszą dodatkowe opłaty.

Przelew wewnętrzny i zewnętrzny Elixir są zawsze bezpłatne dla posiadacza konta ROR w danym banku. Zarówno przelew Express Elixir jak i BlueCash są dodatkowo płatne dla nadawcy przelewu, jest to opłata od kilku do nawet 10 zł. Oczywiście są konta z promocją na darmowe przelewy natychmiastowe oraz konta Premium, które są zwolnione z tej opłaty na stałe. Większość banków, które mają swoje aplikacje mobilne i umożliwiają płatności BLIK udostępnia tę usługę bez dodatkowych opłat.

 

Robiąc przelew do osoby, która prowadzi ROR w tym samym banku co my możemy założyć, że przelew dojdzie praktycznie natychmiast i będzie darmowy, za to gdy przelew kierujemy do innego banku musimy pogodzić się z czasem do kilku godzin. Natomiast jeżeli zależy nam na tym aby przelew był natychmiast u odbiorcy z innego banku musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami lub skorzystać z aplikacji mobilnej i wykonać darmowy przelew na numer telefonu.

Sprawdź jakie są rodzaje kont osobistych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here