Rodzaje kont osobistych – jakie wybrać?

0
Wybór konta osobistego

Ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez konta osobistego, co więcej coraz częściej klienci banków decydują się na kilka rachunków, żeby pomnażać swoje oszczędności lub zarządzać finansami firmy. Jakie konta bankowe są dostępne obecnie na rynku i czym się charakteryzują?

 

Konto osobiste 

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) ale zazwyczaj niestety oszczędnościowy tylko z nazwy, jeżeli nawet są oprocentowane konta osobiste to jednak bardzo nisko, więc gdy celem jest pomnażanie oszczędności to konieczny jest wybór innego rodzaju rachunku. Konto osobiste ma służyć do podstawowych czynności związanych z bankowością internetową. Na ten numer powinny być wpłacane wynagrodzenia za wykonywaną pracę, renta lub emerytura oraz powinno być wykorzystywane do bieżących płatności. Konto osobiste powinno być darmowe (lub darmowe po spełnieniu realnych dla właściciela warunków). Dodatkowo w zależności od potrzeb może oferować takie usługi jak:

  • Bankowość mobilna/aplikacja mobilna
  • Przelew natychmiastowy, polecenie zapłaty i przelew stały
  • Cashback
  • Moneyback
  • Debet w koncie
  • Płatność zbliżeniowa
  • Konto premium/VIP – dla zamożniejszych klientów gwarantuje pewne przywileje np. osobistego doradcę.

Sprawdź jaka jest różnica między moneyback i cashback.

 

Konto oszczędnościowe 

To depozyt na żądanie,  jego głównym celem jest pomnażanie oszczędności a nie używanie na co dzień, co skutecznie uniemożliwiają banki wprowadzając opłaty za przelewy wychodzące z konta oszczędnościowego. Zazwyczaj depozyt można założyć tylko jeżeli klient posiada już konto osobiste w danym banku. Czasami banki pomijają ten nakaz ale opłaty za przelew środków do banku zewnętrznego są na tyle wysokie, że bardziej opłaca się jednak posiadać ROR w danym banku (przelewy wewnętrzne są wtedy za darmo). 

Dowiedz się jak wybrać konto oszczędnościowe.

 

Konto studenckie/młodzieżowe 

Konto dla osób w wieku 18-26 lat. Jego główne założenia są takie, że konto nie będzie miało zbyt dużych wpływów ale musi być darmowe. Dodatkowo powinno obowiązkowo obsługiwać bankowość mobilną. Zazwyczaj też obfituje w programy lojalnościowe z drobnymi upominkami: bilety do kina lub określona kwota do wydania w sklepie internetowym. Konto studenckie powinno oferować darmowe wypłaty z bankomatów za granicą.

Czytaj więcej o bankowości mobilnej.

 

Konto dla dzieci 

Konto dla dzieci w wieku 13-18 lat, a czasami nawet 0-12. Jeżeli bank oferuje możliwość założenia konta dla dziecka poniżej 13 roku życia pełni ono funkcje konta oszczędnościowego, w momencie jak dziecko skończy 13 lat może zacząć dysponować środkami zgromadzonymi do tej pory na koncie oraz obsługiwać kartę płatniczą. Konta dla dzieci obsługują różne programy rabatowe, np.: zniżki do szkół językowych, obiektów sportowych lub kin.

 

Konto senior 

Nie wszystkie banki mają ofertę skierowaną stricte pod osoby 60+ ale coraz więcej takich propozycji jest na rynku. Prowadzenie konta jest darmowe pod warunkiem, że wpłynie na nie emerytura lub renta. Ponadto, aby odróżnić konto senior od zwykłego konta osobistego, banki proponują dodatkowe usługi, np.: dostarczenie gotówki przez listonosza do domu, rabaty w aptekach i zwroty za zakupy, bezpłatne ubezpieczenie medyczne, wizyty lekarza, transport medyczny lub nawet wizytę specjalisty w razie awarii w domu.

 

Konto firmowe 

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konto osobiste może pełnić funkcje konta firmowego ale warto rozważyć założenie dedykowanego konta dla swojej firmy. Przy takim koncie opłaty bankowe (konta firmowe są częściej płatne) można w całości rozliczyć jako koszty firmy. Odsetki powstałe na skutek prowadzenia rachunku firmowego nie wymagają opłacenia tzw. podatku Belki (od dochodów kapitałowych – 19%). Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest oddzielenie wydatków osobistych od firmowych, a dużym plusem to, że banki oferują dodatkowe narzędzia ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej przy założeniu konta firmowego.

 

Konto walutowe 

Polecane jeżeli właściciel otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie lub często jest za granicą gdzie dokonuje transakcji bezgotówkowych. Atutem takiego konta jest możliwość prowadzenia przy nim lokaty w wybranej walucie. W Polsce konta walutowe są najczęściej zakładane w euro lub funcie brytyjskim.

 

Wybierając konto osobiste można dobrać je idealnie do swoich potrzeb, a posiadając już jedno warto co jakiś czas badać rynek czy nie oferuje czegoś bardziej pasującego do naszych potrzeb w danym momencie.  Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć kilka kont w zależności od potrzeb, przynajmniej póki nie będą generować dodatkowych kosztów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here