Program Firma Wiarygodna Finansowo – czy to rzetelne źródło informacji o firmie?

0

Program Firma Wiarygodna Finansowo to autorski program biura informacji gospodarczej InfoMonitor.

Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo działa dwustronnie. Z jednej strony ma być informacją dla klientów i współpracowników firmy go posiadającej – jest to sygnał, że dana firma rzetelnie wywiązuje się z zobowiązań zarówno wobec swoich klientów i partnerów jak i wobec wszystkich instytucji bankowych. Z drugiej jest wizytówką firmy i podnosi jej wiarygodność oraz wizerunek w oczach potencjalnych klientów dzięki czemu działa jak reklama.

 

Co ma na celu Program?

Certyfikat ma potwierdzać, że posiadające go przedsiębiorstwo jest godnym zaufania partnerem biznesowym. Oznacza to, że terminowo spłaca zobowiązania wobec swoich klientów i partnerów jak i instytucji bankowych.

 

Autorem Programu jest Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

BIG InfoMonitor zostało powołane do życia dzięki współpracy dużych polskich przedsiębiorstw (m.in.: Polkomtel, PWPW, PZU, PKO BP) oraz instytucji: BIK, ZBP i KIG. Jego główną misją jest przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych dotyczących terminowych i nieterminowych spłat zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców.

Otwórz darmowe konto firmowe.

 

Jakie warunki musi spełnić firma aby otrzymać Certyfikat?

Aby otrzymać Certyfikat firma musi spełnić określone kryteria, które się różnią w zależności od wielkości firmy. Po pierwsze firma musi działać na rynku minimum pół roku – jest to kryterium historii działalności. Kolejnym warunkiem jest kryterium bieżącej wiarygodności płatniczej – co oznacza, ze firma nie może być wpisana jako dłużnik w żadnym z wymienionych rejestrów: BIG InfoMonitor, Biuro Informacji Kredytowej oraz Bankowym Rejestrze ZBP. Dodatkowo jeżeli firma to jednoosobowa działalność gospodarcza jej właściciel także nie może mieć żadnych zaległości konsumenckich w powyższych rejestrach. Natomiast średnie i duże firmy muszą także przedstawić zaświadczenie o braku zaległości w ZUS i US.

Niestety sama wiarygodność i rzetelność do otrzymania Certyfikatu nie wystarczy, aby go uzyskać firma musi ponieść miesięczny koszt w wysokości 69 zł – działa to na zasadzie abonamentu.

Chcesz założyć swoją firmę? Sprawdź jak.

 

Co w momencie gdy wiarygodna firma przestanie być wiarygodna?

Oczywiście może się tak zdarzyć, że firma, która ma Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo z jakiegoś powodu straci ciągłość w swojej rzetelności. W takim przypadku, jeżeli dana firma zostanie wpisana do rejestru dłużników BIG (przez wierzyciela), Certyfikat zostanie zablokowany. Jeżeli ktoś będzie chciał sprawdzić czy przedsiębiorstwo ma Certyfikat w serwisie BIG dowie się, że firma o podanym NIPie nie posiada aktualnego Certyfikatu. 

Aby mieć pewność, że działalność gospodarcza posiadająca Certyfikat jest rzeczywiście wiarygodna konieczne jest sprawdzenie statusu firmy na stronie BIG InfoMonitor. W sytuacji, w której przedsiębiorstwo nie będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań i zostanie to zgłoszone do jednego z biur informacji certyfikat zostanie wstrzymany (co nie znaczy, że np. na www danej firmy zniknie informacja o udziale w programie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here