Prawdziwe koszty płacenia kartą za granicą

0
Prawdziwe koszty płacenia kartą za granicą

Czego możemy się spodziewać płacąc kartą złotówkową za granicą? Od czego właściwie zależy jak dużo dopłacimy do rachunku w sklepie czy restauracji? Jakie są faktyczne koszty przewalutowania?

 

Niestety koszt przewalutowania jest uzależniony od bardzo wielu czynników. To ile czeka przewalutowań naszą płatność zależy przede wszystkim od tego czy mamy kartę Visa czy MasterCard, po drugie od cennika banku i naliczanych przez niego prowizji, a po trzecie od tego w jakiej walucie chcemy dokonać płatności.

 

Przewalutowanie a prowizja

Jeżeli płacimy kartą złotówkową to naturalnie musi dojść do przewalutowania. Przewalutowania dokonuje instytucja, która wydała kartę (czyli Visa lub MasterCard), ten kurs jest korzystniejszy niż kurs, który proponuje bank. Często, ale nie zawsze, po takim przewalutowaniu bank i tak dokonuje swojego przewalutowania uwzględniając swój (wyższy) kurs – i wtedy docelowe przewalutowanie jest po kursie banku. Kwota wyrażona w złotówkach zostaje zablokowana na naszym koncie a do niej zostaje doliczona prowizja za przewalutowanie. Ta prowizja to wyrażona w procentach wartość (od całej operacji już w złotych) dodawana do ostatecznej kwoty. Co ciekawe prowizja banku nie jest nigdzie wyszczególniona tylko jest dodana do kursu przewalutowania. Tak to się odbywa dla większości kart Visa.

W przypadku kart MasterCard sytuacja jest trochę inna. Walutą rozliczeniową kart MasterCard jest euro i transakcje zagraniczne dokonane tą kartą przeliczane są najpierw na euro. Oznacza to, że jeżeli musimy zapłacić kartą złotówkową w euro sytuacja będzie wyglądała jak w przypadku kart Visa tylko, że tu prawie zawsze docelowo liczy się kurs banku. Jeżeli natomiast płatność jest w innej walucie niż euro, np. w kunach chorwackich, najpierw organizacja płatnicza musisz dokonać przewalutowania na euro (po swoim niższym kursie) a następnie to euro bank przewalutowuje na złotówki (po wyższym kursie). Prowizję zazwyczaj płacimy dopiero od ostatecznej kwoty w złotówkach ale są też banki, które naliczają prowizję dwa razy jak ING – najpierw 2% od przewalutowania na euro a następnie 3% od przewalutowania na PLN.

 

Oczywiście jak od wszystkie od tych zasad są też wyjątki:

  • W Banku Millennium transakcje dokonane kartą Visa w walucie innej niż euro i dolar są najpierw przewalutowywane na dolary przez instytucję płatniczą a dopiero potem na złotówki przez bank
  • W Banku Pekao wszystkie transakcje dokonane kartą złotówkową za granicą najpierw są przeliczane na dolary a następnie na złotówki ale oba przeliczenia są po kursie instytucji płatniczej (lepszy kurs) – co ciekawe oprócz łaskawszego kursu do transakcji nie jest doliczana żadna prowizja

Aby zobrazować różnicę w kursach walut banku i instytucji wydającej kartę porównanie przewalutowania 100 zł na euro (tego samego dnia, o tej samej godzinie) przez:

MasterCard – 23,48 euro

Visa – 23,50 euro

Bank Millennium – 22,66 euro

Przy wymianie 100 zł różnica między przewalutowaniem banku a Visy to kilka złotych ale przy wymianie 1000 zł będzie to już kilkadziesiąt.

 

Wypłata z bankomatu a prowizja

Jeżeli bank w ofercie ma “0 zł za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą” oznacza to tylko tyle, że nie dolicza stałej (wyszczególnionej na wydruku) kwoty za każdą wypłatę z bankomatu, ale niestety nie znaczy to, że nie dolicza prowizji za przewalutowanie. Prowizja za przewalutowanie, w niektórych bankach wynosi nawet 5,9% transakcji.

 

Przed wyjazdem za granicę koniecznie trzeba zapoznać się z tabelą opłat swojego banku, nawet jeżeli nie planujesz płatności kartą, sytuacje bywają różne i nie wszystko da się przewidzieć. Cenniki potrafią być skonstruowane dość skomplikowanie więc w razie problemów z interpretacją zapisów zawsze można wspomóc się infolinią banków. Konsultant powinien wszystko jasno wytłumaczyć, trzeba tylko zadać odpowiednie pytania

Wiesz gdzie wymienić walutę na wakacje?

Pytania, które trzeba zadać aby wiedzieć ile de facto będzie kosztować płatność kartą:

  1. Ile jest przewalutowań przy płatności kartą (należy pytać o konkretną walutę)?
  2. Jaka instytucja dokonuje przewalutowań (wydająca kartę czy bank)?
  3. Czy i w jakiej wysokości doliczana jest prowizja za przewalutowanie?
  4. Czy i w jakiej wysokości doliczana jest prowizja za wypłatę z bankomatu?

 

Niewiedza może być bardzo kosztowna, warto się dobrze przygotować do zagranicznych wakacji aby nic nie popsuło wypoczynku.

Sprawdź jakie są ukryte koszty wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here