Numer rachunku bankowego – wszystko co musisz wiedzieć

0
Numer rachunku bankowego

Numer rachunku bankowego to ciąg tajemniczych 26ciu cyfr przypisanych do danego konta osobistego lub oszczędnościowego. Każda cyfra w tym ciągu ma znaczenie a całość zapisana jest według określonego schematu. Co oznaczają poszczególne cyfry?

Aby wykonać przelew internetowy zleceniodawca musi wpisać szereg różnych informacji oprócz samego numeru konta odbiorcy i kwoty przelewu, w tym: imię i nazwisko odbiorcy, tytuł przelewu, a opcjonalnie nawet adres odbiorcy. Wszystko to jednak nie ma żadnego znaczenia bo do wykonania przelewu bank potrzebuje tylko numeru konta i wyłącznie na nim się opiera. W żaden sposób nie weryfikuje poprawności danych typu imię i nazwisko lub adres z właściwym odbiorcą przelewu. Także pomyłka o nawet jedną cyfrę może spowodować, że nasze pieniądze trafią na konto obcej osoby.

Numer rachnku bankowego, w skrócie NRB, to ciąg 26ciu cyfr. W zapisie elektronicznym jest to rzeczywiście nieprzerwany spacjami ciąg, natomiast w zapisie graficznym przyjęło się używanie spacji po pierwszych dwóch cyfrach a następnie po każdych czterech.

 

Co oznaczają kolejne cyfry?

W rachunku bankowym każda cyfra ma swoje miejsce, z 26ciu cyfr tylko 16 to przypadkowe znaki wybrane losowo ale to właśnie one stanowią rzeczywisty indywidualny numer rachunku bankowego. Zapis NRB można przedstawić następująco:

SS BBBB PPPP RRRR RRRR RRRR

Gdzie litery oznaczają:

SS – jest to suma kontrolna wynikająca z całego numeru (2 cyfry)

BBBB – numer identyfikujący bank w jakim konto jest założone (4 cyfry)

PPPP – numer przypisany do oddziału banku (4 cyfry)

RRRR – ciąg losowo wybranych cyfr, które są rzeczywistym numerem rachunku (16 cyfr)

 

IBAN

Standardowy rachunek bankowy można łatwo zamienić w międzynarodowy numer rachunku bankowego – IBAN International Bank Account Number. Aby NRB mógł być odczytywany za granicą jedyne co trzeba zrobić to wpisać przed numerem konta skrót identyfikacyjny kraju, w przypadku kont z Polski będzie to PL. 

Otwórz konto oszczędnościowe i ciesz się z odsetek.

 

Identyfikacja NRB

Jeżeli chcesz zidentyfikować placówkę, w której zostało założone konto bankowe zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki NBP: http://ewib.nbp.pl/ wpisując numer rachunku w odpowiednie pole można dowiedzieć się w oddziale jakiego banku rachunek został otworzony – jaki ma adres oraz numer kontaktowy. Poprzez wyszukiwarkę NBP nie dowiemy się kto jest właścicielem rachunku. Takich informacji nie udzieli nam także bank, w którym konto zostało założone. W razie konieczności bank może pośredniczyć w kontakcie z osobą, do której dane konto należy.

 

Gdzie znajdę swój NRB

Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej wystarczy, że wejdziesz na stronę swojego banku i tak jak zawsze zalogujesz się na platformie. Tam bez problemu znajdziesz swój numer konta. Możesz także go skopiować w aplikacji mobilnej. Natomiast jeżeli nie korzystasz z tych rozwiązań numer konta znajdziesz w umowie na prowadzenie konta, którą podpisałeś z bankiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here