Co zrobić gdy wiesz, że nie dasz rady spłacić kredytu?

0

Mimo tego, że z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami kredytów gotówkowych i hipotecznych banki nie rozdają ich bezrefleksyjnie na prawo i lewo. Przyznanie kredytu ograniczone jest przez prawo bankowe, które jasno określa, że nie można przyznać kredytu większego niż pozwala zdolność kredytowa.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których spłata zadłużenia przerasta kredytobiorcę i nie jest on w stanie terminowo zapłacić raty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy sprawa jest beznadziejna?

 

Co zrobić w sytuacji gdy wiesz, że nie dasz rady terminowo spłacić raty?

Najlepsze co możesz zrobić to skontaktować się z bankiem, w którym masz zaciągnięte zobowiązanie. Dla banku to bardzo cenna informacja i na pewno będzie chciał Ci pomóc. Wbrew pozorom każde opóźnienie w spłacie to dla banku problem, niespłacany kredyt wymaga podjęcia dodatkowych działań oraz poniesienia kosztów związanych z windykacją. Ponadto takie zadłużenia psują wyniki banku, czego na pewno chce uniknąć. 

Znajdź najlepszy kredyt.

 

Co może zaproponować bank?

W zależności od problemu bank może zaproponować kilka rozwiązań. Wszystko zależy od tego czy problem ze spłatą jest jednorazowy czy przewlekły.

  1. Jeżeli wiesz, że to jednorazowa sytuacja bo np. spotkały Cię nieprzewidziane wydatki bank może zaproponować wakacje od kredytu, pozostaje tylko ustalić na jak długi okres.
  2. Jeżeli regularnie masz zaległości w spłatach kredytu rozwiązań jest więcej
    • Być może problemem jest data płatności raty? Za długi czas dzieli ją od wypłaty – poproś bank o zmianę i ustalenie nowej daty.
    • Może rata jest dla Ciebie za wysoka? Wtedy jedynym rozwiązaniem jest przedłużenie czasu trwania kredytu co zmniejszy ratę (niestety zwiększy też całkowitą kwotę do spłaty).
    • A może masz więcej kredytów i po prostu ich spłata Cię przytłoczyła? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów i ustanowienie jednej, w sumie, mniejszej raty.

Jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji pamiętaj, że spłata kredytu to jest także priorytet banku. Ostatnie czego chce instytucja udzielająca pożyczki to windykacja i pogorszenie swoich wyników. Jeżeli odpowiednio szybko zareagujesz i zgłosisz się do banku z prośbą o pomoc na pewno ją otrzymasz i sytuację uda się opanować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here