Kto powinien posiadać kartę kredytową?

0

Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec I kwartału 2019 roku na polskim rynku znajdowało się 41,3 mln kart płatniczych, co oznacza, że ich liczba stale rośnie (0,1% w porównaniu do końca 2018 roku).

Jednym z rodzajów kart są karty kredytowe, których w pierwszym kwartale tego roku na rynku było 5,87 mln, co stanowi 14,2% wszystkich kart, które są w obiegu. Oczywiście karty debetowe niezmiennie stanowią większość na rynku polskim.

Karty kredytowe pozwalają na skorzystanie z nieswoich pieniędzy, są rodzajem pożyczki od banku. Właściciel karty nie musi posiadać konta w banku, który kartę wydał. Suma, z której można skorzystać to tzw. limit kredytowy i zależy on od zdolności kredytowej. Wydanie karty podlega takiej samej ocenie jak przyznanie kredytu.

Jak działa karta kredytowa?

Właściciel karty kredytowej (w przeciwieństwie do debetowej) operuje nieswoimi środkami. Każda transakcja, której dokonuje jest finansowana przez bank, który wydał kartę. Oznacza to, że skorzystanie z karty jest tożsame z kredytem w banku, dlatego wydanie karty podlega takim samym restrykcjom jak udzielenie pożyczki. Jednak karta jest znacznie wygodniejsza od kredytu ponieważ nie trzeba każdorazowo się o niego starać i co najważniejsze występuje tu okres bezodsetkowy.

Okres bezodsetkowy

Jest to czas kiedy właściciel karty może zwrócić pożyczone pieniądze bez konieczności opłacania odsetek, czyli zwraca na kartę dokładnie tyle ile wydał. Każdy bank ustala indywidualnie czas bez odsetek, ale zasada wszędzie jest podobna, okres bez opłat dzieli się na:

  • okres rozliczeniowy – miesięczny, jest to od 28 do 31 dni
  • okres na spłatę zadłużenia bez odsetek – od 20 do 25 dni

W zależności od miesiąca i ustaleń banku okres, w którym nie trzeba płacić odsetek może trwać od 48 do 56 dni.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Otrzymanie karty kredytowej wbrew pozorom nie jest takie łatwe. W przeciwieństwie do karty debetowej, która jest wydawana do każdego konta osobistego, karta kredytowa przyznawana jest tylko po przejściu przez ubiegającego się szczegółowego scoringu bankowego.

Sprawdzana jest przede wszystkim historia oraz zdolność kredytowa. Historia kredytowa to oczywiście wszystkie spłacone i niespłacone do tej pory zadłużenia. Zdolność natomiast opiera się przede wszystkim o zarobki i wydatki klienta. Ważna jest forma i długość zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Łatwiej przejść pozytywnie scoring bankowy będzie osobie z niższymi zarobkami ale na umowie o prace w tej samej firmie od kilku lat niż osobie z wyższymi zarobkami ale prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą od kilku miesięcy.

Karty kredytowe są wygodną formą korzystania z pieniędzy banku bez dodatkowego oprocentowania ale tylko w momencie gdy mamy stabilną sytuację finansową i pewność, że wyrobimy się ze spłatą zadłużenia w okresie bezodsetkowym. W całym I kwartale tego roku wartość wszystkich kredytów zaciągniętych dzięki kartom wyniosła ponad 14 mld zł. Natomiast wskaźnik kredytów zagrożonych (relacja procentowa kredytów zagrożonych niespłaceniem do wszystkich kredytów) w tej kategorii na początku tego roku wzrósł i wyniósł 8,8%, ten sam wskaźnik dla kredytów konsumpcyjnych wynosi aż 11,8%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here