Koniec z płatnościami zbliżeniowymi bez PIN

0
Płatności zbliżeniowe

Polska była pierwszym krajem w Europie Centralnej, w którym wdrożono technologię PayPass, czyli płatności zbliżeniowe. Bank Zachodni WBK wypuścił w 2007 roku kartę MasterCard PayPass a następnie w 2008 Visa payWave. 

Od tego czasu minęło ponad 10 lat i przyzwyczailiśmy się już do kart zbliżeniowych a zwłaszcza do szybkich płatności bez podawania kodu PIN. 

 

Jednak już od września tego roku banki będą musiały wprowadzić w życie postanowienia unijnej dyrektywy PSD2. Polska ma już spore opóźnienia we wdrażaniu ustaleń dyrektywy. Część z nich ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych, w tym zbliżeniowych. Co znaczy, że niebawem będziemy zmuszeni znacznie częściej wpisywać PIN, nawet przy kwotach mniejszych niż 50 zł.

Pierwsze ograniczenie 

Będzie polegać na tym, że po każdych pięciu transakcjach zbliżeniowych będzie trzeba podać PIN, nawet jeżeli transakcja będzie na kwotę mniejszą niż 50 zł. Następnie kolejne pięć transakcji zbliżeniowych na kwotę poniżej 50 zł będzie można wykonać bez podawania PIN.

Drugie ograniczenie

Zmniejsza maksymalną kwotę jednorazowej transakcji zbliżeniowej bez PIN, z 150 euro do 50 euro. W Polsce obecnie jest to 50 zł, a od przyszłego roku kwota ta zostanie podwojona.

Trzecie ograniczenie

To suma kwot transakcji zbliżeniowych dokonanych bez autoryzacji  – maksymalnie 150 euro. Gdy ta kwota zostanie przekroczona, nawet jeżeli była to jedna z pięciu transakcji bez konieczności podawania PIN, trzeba będzie go wpisać.

Zyskaj 140 zł za otwarcie konta.

Jak łatwo policzyć ograniczenia dotyczące wartości transakcji nie dotyczą płatności zbliżeniowych dokonywanych w Polsce. Jednak od przyszłego roku (prawdopodobnie dopiero od II kwartału) kwota transakcji bez autoryzacji zostanie podniesiona do 100 zł. Wynika to z faktu, że kwota ustalona 10 lat temu miała wyższą wartość niż obecnie, a średnia wartość transakcji zbliżeniowych aktualnie jest wyższa niż 50 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here