Kiedy dojdzie mój przelew?

0
księgowanie przelewów

Od czego zależy czas oczekiwania na przelew? Dlaczego czasami przelew dochodzi do odbiorcy w ciągu kilku sekund a czasami może to potrwać i kilka dni? 

 

Elixir to system elektronicznych rozliczeń przelewów międzybankowych. Jego autorem i realizatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Umożliwia dokonywanie przelewu między bankami, natomiast za przelew wewnątrz Banku odpowiada dany bank. Przelew wewnętrzny jak i zewnętrzny, z konta osobistego, w praktyce, we wszystkich bankach jest darmowy.

 

Podstawowe przelewy

Jeżeli robimy zwykły przelew online, nie korzystamy z aplikacji mobilnej ani z jednej z opcji przelewów natychmiastowych, będziemy mieli do czynienia, w zależności od odbiorcy, z:

 • Przelewem wewnętrznym banku – czas obsługi trwa od kilku sekund do maksymalnie godziny.
 • Przelewem zewnętrznym Elixir – realizacja podzielona jest na dwa etapy, są to tak naprawadę dwa przelewy: wychodzący z banku nadawcy i przychodzący w banku odbiorcy.

 

Sesje rozliczeniowe

Wyjście i wejście przelewu w systemie Elixir to proces przetwarzania zleceń płatniczych w złotych w podziale na: uznaniowe (wpłata) i obciążeniowe (wypłata), czyli sesje rozliczeniowe.

W samym systemie Elixir sesje zawsze odbywają się o tej samej godzinie, od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem świąt), natomiast każdy bank ma ustalone swoje godziny sesji, w podziale na wychodzące i przychodzące. 

 

Schemat przelewu

Cały proces przelewu międzybankowego może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni (jeżeli np. przelew został zlecony w trakcie dni wolnych od pracy). Schemat jest następujący:

schemat trasy przelewu

 1. Nadawca zleca przelew
 2. Sesja wychodząca banku nadawcy (przekazanie informacji o przelewie do KIR)
 3. KIR przyjmuje zlecenie w zależności od godziny, otwarcie danej sesji, do jednej z trzech sesji Elixir
 4. Przetwarzanie zlecenia przez KIR – przyjęcie i przekazanie dalej (do banku odbiorcy) informacji o przelewie
 5. Rozrachunek, który kończy się wyjściem – pieniądze trafiają do banku odbiorcy ale jeszcze nie na jego konto
 6. Sesja przychodząca banku odbiorcy – pieniądze trafiają na konto

 

Aby przelew został zrealizowany musi przejść przez trzy różne sesje: wychodząca banku nadawcy, pełna sesja Elixir, przychodząca banku odbiorcy. Niestety nie wszystkie banki dostosowały swoje sesje (uznaniowe i obciążające) do godzin sesji ustalonych przez KIR, dlatego aby poznać godzinę dojścia przelewu musimy znać godziny sesji obu banków. Banki mają zazwyczaj trzy sesje przychodzące i trzy wychodzące w ciągu dnia.

Wybierz najlepsze konto dla siebie.

 

Sesje Elixir

Elixir dokonuje sesji rozliczeniowych od poniedziałku do piątku, zawsze o tej samej godzinie, są to: sesja poranna 9:30, popołudniowa 13:30 i wieczorna 16:00. 

 • Sesja poranna otwiera się o godzinie 16:00 dnia poprzedniego a zamyka o 9:30. Następnie system przetwarza dane do godziny 10:30, rozrachunek trwa do 11:00 i wtedy zaczynają wychodzić przelewy.
 • Sesja popołudniowa zbiera wszystkie przelewy wykonane po sesji porannej, czyli od 9:30 do 13:30. Analogicznie jak w poprzedniej sesji system wykonuje kolejne działania, a od 15:00 wychodzą przelewy.
 • Sesja wieczorna wypuszcza przelewy od 17:30 (zbiera w godzinach 13:30-16:00).

 

Robiąc przelew do banku zewnętrznego możemy założyć, że dotrze w przeciągu jednego dnia roboczego, są także rozwiązania skracające ten proces do nawet kilku sekund ale zazwyczaj płatne. Przy normalnym użytkowaniu konta ROR zazwyczaj jednak możemy sobie pozwolić na to aby przelew był u odbiorcy w przeciągu maksymalnie 24 godzin i nie musimy ponosić dodatkowych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here