Jakie są ukryte koszty wakacji zagranicznych?

0
Nie daj się zaskoczyć na wakacjach

Planując budżet na zagraniczne wakacje na pewno bierzesz pod uwagę, że większość usług i produktów będzie droższa niż w Polsce ale czy uwzględniasz wszystkie dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść?

 

Zazwyczaj są to koszty, które nie występują w Polsce dlatego kiedy spotkasz się z nimi za pierwszym razem możesz być zdziwiony.

Dlatego jadąc na wakacje bądź czujny i zwróć uwagę na poniższe opłaty.

 

Surcharge

Jest to należność, która nie występuje w Polsce dlatego bardzo możliwe, że spotykasz się z tą nazwą pierwszy raz. Z definicji jest to koszt transakcji jaki ponosi właściciel bankomatu przy wypłacie gotówki z karty. I tak być może jest w bankomatach w mało popularnych lokalizacjach ale im punkt atrakcyjniejszy tym surcharge jest wyższy. Właściciele bankomatów wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś będzie zmuszony wypłacić gotówkę ta opłata go nie odstraszy (np. w kasynie). Wypłacając gotówkę z bankomatu koniecznie zwróć uwagę na wszystkie komunikaty wyświetlane na monitorze maszyny, żeby dowiedzieć się czy występuje i w jakiej wysokości jest surcharge.

 

Service

W wielu restauracjach do rachunku doliczana jest kwota za obsługę, zazwyczaj jest to 10% wysokości rachunku. Informacja o doliczanym serwisie umieszczona jest zazwyczaj w menu, jeżeli jej nie znajdziesz zerknij jeszcze na wydruk rachunku zanim zdecydujesz się zostawić napiwek, być może już go opłaciłeś regulując rachunek za kolację.

 

Płatność kartą

Płatność kartą za granicą może być  obciążona opłatami, o których nie miałeś pojęcia. Po pierwsze musisz ponieść koszt przewalutowania, a czasami nawet dwóch. Oprócz tego Twój bank może doliczać do transakcji bezgotówkowej dodatkową prowizję właśnie za przewalutowanie. Oczywiście prowizja za przewalutowanie może wynosić w niektórych bankach 0 zł – zgodnie z tabelą opłat danej instytucji. 

 

Koszt paliwa

Zarówno w Polsce jak i za granicą koszt paliwa na stacjach benzynowych przy autostradzie jest o koło 10% wyższy niż przy drogach pobocznych. Jeżeli wybierasz się w dłuższą drogę samochodem i planujesz postoje uwzględnij też tankowanie poza główną trasą. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego dopłacania do ceny paliwa.

 

Kantory w popularnych lokalizacjach

Bez wątpienia najlepszy kurs oferują kantory internetowe ale żeby z nich skorzystać trzeba mieć konto walutowe. Nie każdy takie konto ma i nie każdy chce takie konto założyć. Jeżeli będziesz zmuszony do wymiany waluty już za granicą pamiętaj, żeby nie robić tego ani na lotnisku ani w popularnych turystycznie lokalizacjach. Możesz mieć pewność, że w takich miejscach kurs wymiany walut będzie bardzo niekorzystny.

 

Korzystanie z bankomatu

Jeżeli na wakacjach skończy się gotówka w nieodpowiednim momencie wypłata jej z bankomatu może być obciążona szeregiem dodatkowych kosztów, a część z nich nawet nie będzie wymieniona na wydruku. Są to: marża, którą bank dolicza do kursu walut, prowizja za przewalutowanie (podobnie jak w przypadku płatności kartą) oraz prowizja za samą wypłatę z bankomatu. Wszystkie te opłaty widnieją w cenniku usług Twojego banku więc koniecznie się z nimi zapoznaj przed wyjazdem za granicę. Dodatkowo sam bankomat (ściśle jego właściciel) może pobierać opłatę za wypłatę – surcharge, o tym w pierwszym punkcie.

 

Przygotuj się dobrze do swoich wakacji aby nie zaskoczyły Cię nieuwzględnione w budżecie koszty. Przed wyjazdem koniecznie:

  • zapoznaj się z tabelą opłat swojego banku na www lub infolinii
  • jeżeli jedziesz samochodem zaplanuj tankowanie poza autostradami
  • czytaj uważnie komunikaty na wyświetlaczu bankomatu i menu w restauracji
  • zaopatrz się w potrzebną gotówkę w obcej walucie

 

Miłego wypoczynku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here