Czy i jaką część oszczędności powinniśmy trzymać w domu?

0
Oszczednosci

Czy i jaką część oszczędności powinniśmy trzymać w domu?

Udało Ci się zaoszczędzić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować posiadaną gotówkę w narzędzia bankowe? A może zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się przechowanie pieniędzy w domu? Sprawdźmy.

Na trzymanie oszczędności w domu często decydują się osoby, które nie mają zaufania do banków, boją się ataków ze strony cyberprzestępców lub nie są wystarczająco biegłe w obsłudze internetu (a co za tym idzie, nie potrafią korzystać z bankowości elektronicznej).

Przechowując pieniądze w przysłowiowej skarpecie możesz być pewien, że nie ulegnie ona awarii. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o bankowych systemach informatycznych. Na skutek niesprawnego działania mechanizmów bankowych, bankomaty mogą odmawiać wypłat gotówki, a w sklepach mogą pojawiać się problemy z akceptacją transakcji bezgotówkowych.

Choć takie sytuacje nie zdarzają się często, mają miejsce zazwyczaj w najmniej odpowiednich momentach. Najmniej odpowiednich, czyli takich, w których gotówka potrzebna jest „na już”.

Patrząc na to z innej strony, gromadzenie wszystkich posiadanych oszczędności „pod poduszką” może okazać się pomysłem bardzo nierozsądnym. Nie da się bowiem ukryć, że w przypadku włamania to właśnie oszczędności najczęściej padają łupem złodziei. Utrata dorobku życia w ciągu kilku chwil może być ogromnym ciosem. Nie tylko dla portfela.

Czy powinniśmy przechowywać nasze oszczędności w zaciszu czterech ścian? Tak,jednak wyłącznie te, które posłużą jako fundusz awaryjny. Awaria bankomatu, przerwa w działaniu bankowego systemu transakcyjnego, konieczność zapłacenia gotówką za przesyłkę kurierską? Posiadając w skarbonce 500, 1000 czy 2000 zł będziesz przygotowany na każdy czarny scenariusz.

Plusy i minusy trzymania oszczędności w domu

Jedną z najważniejszych zalet gromadzenia oszczędności w skarbonce jest łatwy dostęp do pieniędzy. Jeśli na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki, które nie mogą czekać, gotówka będzie „pod ręką”. Aby skorzystać z pieniędzy nie będziesz musiał likwidować lokaty bankowej, przelewać środków z konta oszczędnościowego czy sprzedawać akcji. Takie zabiegi mogą być bowiem nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Likwidacja lokaty przed terminem wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Przelew z konta oszczędnościowego może kosztować Cię kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych. Sprzedaż akcji po niekorzystnym kursie (w końcu pieniądze potrzebne są „na już”) także odbije się na stanie Twojego konta.

Niestety, łatwy dostęp do kapitału może okazać się również sporą wadą. Zwłaszcza dla osób, które wydają pieniądze „lekką ręką” i robią zakupy pod wpływem impulsu.Lekkomyślne szaleństwa na wyprzedażach mogą skutecznie uszczuplić zawartość skarbonki. A ponowne zgromadzenie oszczędności z pewnością okaże się trudniejsze niż ich roztrwonienie.

Uważaj na inflację

Przechowywanie oszczędności w domu może spowodować również, że stracą one część swojej wartości. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Jeśli pieniądze na siebie nie pracują (np. na koncie oszczędnościowym czy lokacie bankowej) – tracą. Jeśli zgromadzisz w skarbonce 1000 zł, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że za 10 lat będziesz w stanie kupić za tę kwotę zdecydowanie mniej towarów niż dziś.

Kto powinien trzymać oszczędności w skarbonce?

Trzymanie oszczędności w skarbonce okaże się dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą czuć się pewnie i bezpiecznie, posiadając „pod ręką” pieniądze na czarną godzinę. Biorąc pod uwagę fakt, że gromadzenie w domu dużych kwot może być ogromnie ryzykowne, najlepszym rozwiązaniem może okazać się więc dywersyfikacja portfela oszczędnościowego.

Pieniądze, które chcesz przeznaczyć na sfinansowanie wakacyjnego urlopu, umieść na lokacie bankowej. Zamrażając środki na kilka miesięcy zachowasz pewność, że nie sięgniesz po nie wcześniej.

Oszczędności, przeznaczone na emeryturę ulokuj na rachunkach IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Specyfika obu kont sprzyja oszczędzaniu środków na jesień życia.Nie zapominaj również o tym, by określony procent każdego wynagrodzenia „wędrował” na konto oszczędnościowe. Dzięki temu Twoje oszczędności będą systematycznie rosły. W skarbonce zostaw jedynie środki, które posłużą  jako fundusz awaryjny na drobne, nieplanowane wydatki.

Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki, ekonomista i redaktor bloga o oszczędzaniu MySaver

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here