Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

0
Zdolność kredytowa

Bank nie może udzielić kredytu na więcej niż pozwala na to zdolność kredytowa klienta. Od zdolności kredytowej nie zależy tylko to czy wnioskujący otrzyma kredyt czy nie, ale także jak wysoki oraz jak drogi. Im słabsza zdolność tym niższy kredyt ale też i droższy.

 

Co to jest zdolność kredytowa?

Przed przyznaniem kredytu bank musi ocenić czy wnioskujący będzie w stanie co miesiąc spłacać ratę kredytu oraz ewentualne koszty dodatkowe. Każdy bank ma swój indywidualny system oceny zdolności kredytowej, swoją punktację. Jednak niezależnie od sposobu oceny, dane, które bank musi zebrać są podobne. Przede wszystkim potrzebuje informacji o miesięcznych przychodach i kosztach kredytobiorcy. Do stałych kosztów dodaje też koszty paliwa, utrzymanie rodziny, wynajem mieszkania oraz wszystkie zobowiązania finansowe. Dodatkowo kredytodawca porówna wnioskującego z innymi klientami, żeby ocenić tzw. skłonność do spłaty kredytu. Czyli według swojej własnej skali przyzna punkty wnioskującemu i porówna go z innymi klientami z takim samym wynikiem – jak regularnie spłacają swoje zobowiązania.

Weź kredyt z niskim RRSO.

 

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Aby poprawić swoją zdolność kredytową można zmienić albo swoje możliwości finansowe na spłatę albo swoją wiarygodność w oczach banku jako płatnika. Można tego dokonać na kilka sposobów, niektóre są długotrwałe ale starając się o kredyt na kilkadziesiąt lat (np. hipoteczny) warto ten czas poświęcić aby otrzymać lepsze warunki.

Zatrudnienie

Dla banku oprócz Twojej pensji ważny jest też rodzaj umowy na podstawie, której jesteś zatrudniony oraz czas jej trwania u jednego pracodawcy. Jeżeli masz jakiekolwiek szanse na podwyżkę warto o nią zawalczyć ale ze zmianą pracy czasami warto się wstrzymać przed wzięciem kredytu.

Inne zobowiązania

Jeżeli masz możliwość spłać inne zobowiązania, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym z niższą ratę niż suma aktualnych zobowiązań.

Zadłużenia

Jakiekolwiek aktualne zadłużenia właściwie niweczą szansę na otrzymanie kredytu a już na pewno dobrego. Zrób co w Twojej mocy aby uregulować wszystko czego nie udało Ci się spłacić w terminie.

Koszty utrzymania

Starając się o kredyt hipoteczny spotkasz się z tym, że bank poprosi o wyciąg z Twojego konta z ostatnich kilku miesięcy. Warto mieć to na uwadze i postarać się ograniczyć swoje wydatki aby przedstawić większą zdolność kredytową.

Karty kredytowe i debety

Analizując Twoje aktualne zobowiązania bank uwzględni w nich karty kredytowe i otwarte linie debetowe. Będą one liczone jako obciążenie Twojego budżetu i to w maksymalnej kwocie jaką te usługi udostępniają. Jeżeli nie korzystasz koniecznie zrezygnuj z karty kredytowej i zamknij linię z debetem.

Pozytywna historia BIK

Jeżeli myślisz nad większym kredytem a do tej pory nie miałeś z żadnym do czynienia dobrym pomysłem jest wzięcie mniejszej pożyczki i regularne jej spłacanie co zaowocuje dodatkowymi punktami w scoringu banku. 

 

Duży kredyt, zwłaszcza hipoteczny, to poważne zobowiązanie. Nikt nie powinien decydować się na wyższą ratę niż jest w stanie zapłacić ale zdolność kredytowa nie ogranicza się tylko do wysokości kredytu ale także do jego kosztu. Warto poświęcić kilka miesięcy na zwiększenie swojej przyszłej punktacji aby otrzymać kredyt na lepszych warunkach z niższymi kosztami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here