Jak znaleźć kredyt na auto?

0
Kredyt samochodowy

Jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy?

Planujesz zakup auta, ale nie masz odłożonej gotówki na ten cel? Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy. Analizujemy oferty dostępne na rynku, zwracamy uwagę na parametry kredytów i wyjaśniamy, jakie narzędzia będą pomocne w poszukiwaniach.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to potoczne określenie kredytów przeznaczonych na zakup środków transportu. Banki udzielają takich specyficznych pożyczek pod zastaw kupowanego pojazdu. Klienci za pożyczone pieniądze mogą nabyć nie tylko  auto osobowe czy dostawcze, ale także motocykl, skuter, a nawet wóz kempingowy.

Banki tradycyjne czy samochodowe?

Kredyty samochodowe dostępne są w ofertach praktycznie wszystkich znanych sieci bankowych. Pieniądze na zakup pojazdu można również pożyczyć w bankach, które są powiązane kapitałowo z koncernami motoryzacyjnymi (w Polsce działa kilkanaście sieci – m.in. Volkswagen Bank Direct oraz Toyota Bank Polska).

Oferty takich instytucji są niestety droższe, ponieważ banki samochodowe, w skali roku, udzielają niewiele kredytów. Muszą więc zarobić na każdym pojedynczym kliencie więcej niż duża sieć, która w swojej ofercie posiada nawet kilkadziesiąt różnych produktów finansowych.

Skorzystanie z kredytu w banku powiązanym z koncernem, w którym chcemy nabyć auto ma jedną zaletę – formalności są ograniczone do minimum, co pozwala szybciej dokonać zakupu. Warto jednak wiedzieć, że większość banków samochodowych pożycza pieniądze wyłącznie na zakup aut dostępnych w sieci dealerskiej koncernu, który im patronuje.

Kredyty na zakup środków transportu dostępne są również w bankach komercyjnych. Takie oferty są tańsze dla klienta, ale często wiążą się z bardziej skomplikowanymi formalnościami. Co ważne, wiele łatwiej uzyskać kredyt na auto nowe niż używane. W tym drugim przypadku niekiedy korzystniejszym rozwiązaniem może być tradycyjny kredyt gotówkowy lub pożyczenie pieniędzy w ramach linii kredytowej na koncie osobistym.

Sprawdź zabezpieczenie kredytu

Zabezpieczeniem kredytów samochodowych jest kupowany pojazd. Banki wykorzystują 2 formy:

  • zastaw rejestrowy
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie

W przypadku zastawu rejestrowego informacja o zastawie trafia do krajowego rejestru zastawów oraz dowodu rejestracyjnego auta. Gdy przestaniemy spłacać raty, bank ma prawo zająć samochód i go zlicytować.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie polega na tym, że aż do momentu spłaty rat kredytobiorca staje się właścicielem auta w 51%, a bank w 49%. Ta forma jest dla kupującego mniej korzystna, ponieważ na każdą zmianę w aucie musi on uzyskać zgodę banku (to bank posiada Kartę Pojazdu, którą wypożycza za opłatą).

Sprawdź oprocentowanie i inne parametry kredytu

Pierwszym kosztem, który należy sprawdzić podczas porównywania kredytów samochodowych dostępnych na rynku jest oprocentowanie. Dla nowych aut odsetki są niższe. Osoby, które chcą zakupić pojazd używany na kredyt, muszą przygotować się na wyższe oprocentowanie (uzależnione od wieku samochodu).

Należy również skrupulatnie sprawdzić:

  • prowizję
  • ubezpieczenie spłaty kredytu
  • opłatę przygotowawczą (stosowana wyłącznie przez niektóre banki)

Opłaty dodatkowe (prowizja, ubezpieczenie, marża dla banku itp.) są uzależnione od okresu kredytowania oraz wkładu własnego – im wyższy kapitał posiadamy, tym korzystniejszy kredyt możemy otrzymać.

Skorzystaj z przydatnych narzędzi

W wyborze najkorzystniejszego kredytu samochodowego pomocne będą bezpłatne narzędzia dostępne online. Są to między innymi:

  • wyszukiwarki kredytowe
  • porównywarki kredytów
  • rankingi kredytów samochodowych
  • kalkulatory kredytowe

Kalkulator pomoże wyliczyć miesięczne raty, w rankingach znajdziemy najkorzystniejsze oferty dostępne aktualnie na rynku, a porównywarki pozwolą zestawić warunki dostępne w różnych bankach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here