Jak złożyć wniosek 500+ na pierwsze dziecko?

0
Jak złożyć wniosek o 500+

Od 1 lipca 2019 roku zostanie zniesione kryterium dochodowe w programie Rodzina 500+ co znaczy, że świadczenie 500 zł będzie przysługiwało każdemu dziecku poniżej 18. roku życia. Oznacza to że 6,8 mln osób skorzysta na tej zmianie. Gdzie i jak wypełnić wniosek? Czy można to zrobić online? Do kiedy trzeba to zrobić?

 

Kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie 500+ na pierwsze i kolejne dziecko można składać już od 1 lipca do końca września. Wszystkie wnioski złożone w okresie od lipca do końca września dostaną wyrównanie za cały III kwartał 2019 roku. Wnioski złożone w październiku i później będą miały wypłacane świadczenia tylko od momentu złożenia. Rodzice więcej niż jednego dziecka składają od razu wniosek na wszystkie dzieci.

 

Kiedy środki zostaną wypłacone?

Jeżeli rodzic wyrobi się w pierwszych dwóch miesiącach, czyli w lipcu lub sierpniu świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do końca października tego roku. Natomiast jeżeli odłoży złożenie wniosku do końca września na wypłatę może poczekać do końca listopada 2019 roku.

 

Co się zmieniło w procedurze składania wniosków?

Zważywszy na to że kryterium dochodowe przestało obowiązywać wypełnienie wniosku na pierwsze dziecko jest prostsze niż dotychczas bo nie trzeba przedstawiać zaświadczeń dotyczących przychodu na głowę w rodzinie. Zmieni się też sytuacja rodziców, którzy pobierali zasiłek na pierwsze dziecko z racji przyznanych alimentów – nie będą musieli już ich udowadniać. Nowe wnioski w porównaniu z poprzednimi są łatwiejsze do wypełnienia.

 

Gdzie złożyć wniosek osobiście?

Złożyć wniosek można osobiście w urzędzie gminy w której mieszka rodzina. Trzeba lub listownie za pomocą Poczty Polskiej. W obu wypadkach formularze dostępne są nieodpłatnie w obu placówkach. Wniosek złożyć stacjonarnie można dopiero od 1 sierpnia 2019.

Nie chcesz czekać do sierpnia? Załóż Profil Zaufany i złóż wniosek online już w lipcu.

 

Gdzie złożyć wniosek online?

Wnioski składać przez Internet można od 1 lipca. Aby złożyć wniosek nie wychodząc z domu trzeba posiadać Profil Zaufany. Wniosek online można złożyć na jeden z trzech sposobów ale wszystkie i tak przejdą przez portal MRPiPS Emp@tia:

1. Poprzez portal Emp@tia http://empatia.mpips.gov.pl/

Emp@tia to portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2. W PUE ZUS

Platforma usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby złożyć wniosek tą drogą konieczne jest posiadanie konta PUE ZUS, oczywiście można je w każdej chwili założyć ale jest to dodatkowa praca. PUE wypełniony wniosek wysyła przez system Emp@tia.

3. Poprzez bankowość internetową swojego banku

To najszybszy sposób, niewymagający zakładania dodatkowych kont. Wypełniony wniosek także zostaje przekazany do systemu Emp@tia. 

Sprawdź jak założyć Profil Zaufany.

 

Jak wypełnić wniosek?

Po zmianach od 1 lipca wniosek jest jeszcze bardziej uproszczony, aby go wypełnić należy podać:

  • Nazwę i adres urzędu gminy, w której mieszkamy
  • Pełne dane wnioskującego plus adres zamieszkania
  • Dane dziecka lub dzieci z numerem PESEL 

Program Rodzina 500+ zmienia rezygnuje z kryteriów przyznania, jedyny wymóg to dziecko w wieku do 18 lat. Formularz także zostaje uproszczony i ograniczony do minimum formalności. wnioski online można składać od 1 lipca, a na poczcie lub w urzędzie gminy od 1 sierpnia.

Wniosek 500+

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here