Jak założyć swoją firmę?

0
jak założyć swoją firmę?

Coraz więcej Polaków decyduje się na rozpoczęcie swojego biznesu, nie tylko ludzie zaczynający karierę, czasami do takiego kroku zmuszają pracodawcy, którzy chcą ciąć koszty zatrudnienia. Pomijając przyczynę, trzeba mieć na uwadze, że działalność na własny rachunek oprócz przywileju braku szefa nad głową i pełną swobodą w kwestii urlopów oznacza także stuprocentową odpowiedzialność za swój budżet, co dla niektórych może oznaczać nieprzespane noce.

Na szczęście założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest obecnie w najwyższym stopniu ułatwione, nikt nie powinien mieć z tym większych problemów, jeżeli jeszcze się wahasz lub nie wiesz jak to zrobić koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jednoosobowa działalność gospodarcza to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą otworzyć swoją pierwszą firmę. Założenie takiej formy prawnej nic nie kosztuje a obsługa jest maksymalnie prosta.

 

Aby założyć jednoosobową działalność wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 ale przedtem trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwsza i najważniejsza decyzja to jaką formę opodatkowania ma mieć prowadzona firma.

 

Forma opodatkowania

Od niej zależy jak i w jakiej wysokości podatki firma będzie odprowadzać. Możliwości jest kilka:

 • Podatek na zasadach ogólnych – najpopularniejsze i najbardziej dostępne rozwiązanie, przyznawane automatycznie więc nie trzeba zgłaszać takiego wyboru do US. Są dwie wysokości podatku na zasadach ogólnych: 18% przy dochodach poniżej 85.528 zł (minus kwota zmniejszająca podatek); 32% powyżej w/w kwoty (należy pamiętać, że wyższy podatek naliczany jest od wartości powyżej 85.528 zł a nie całego dochodu). Ta forma gwarantuje możliwość skorzystania ze wszystkich ulg podatkowych, rozliczania się ze współmałżonkiem i skorzystania z kwoty wolnej od podatku.
 • Podatek liniowy – oznacza, że niezależnie od wysokości dochodu podatek wynosi 19%. Nie gwarantuje żadnych ulg ani kwoty wolnej od podatku. Największy sens ma w przypadku dochodów powyżej 85.528 zł.
 • Karta podatkowa – uproszczona metoda opodatkowania, polega na stałej opłacie bez uwzględnienia wysokości przychodu i dochodu, natomiast biorąc pod uwagę rodzaj usług i liczbę mieszkańców w miejscowości, w której będzie działalność prowadzona. Indywidualną decyzja o wydaniu karty podatkowej zapada w US na wniosek podatnika. Karta przeznaczona jest w szczególności dla działalności świadczących usługi dla ludności, oprócz konkretnych branż, wydanie karty obwarowane jest jeszcze kilkoma dodatkowymi warunkami.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w związku z tym, że podatek jest liczony jedynie od przychodu, nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Tylko niektóre działalności mogą skorzystać z tego rozwiązania, podatek może wynosić od 3% do 20%.

Czytaj więcej o formach opodatkowania firmy.

Kody PKD

Polska Klasyfikacja Działalności – umownie przyjęty podział rodzajów działalności gospodarczej. Do wyboru jest ponad 400 kodów. Ważne jest aby kody były zgodne z prawdą ponieważ Urząd Skarbowy jest w stanie to zweryfikować i w razie niezgodności pociągnąć do konsekwencji.

 

Księgowość

W momencie rejestrowania firmy przedsiębiorca musi podać gdzie będzie przechowywana dokumentacja księgowa jego firmy, dlatego już wtedy powinien wiedzieć jakie biuro księgowe będzie za to odpowiedzialne. W Przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wymogi dotyczące prowadzenia księgowości są bardzo uproszczone (nie są wymagane pełne księgi rachunkowe) ale każda pomyłka może słono kosztować dlatego warto pomyśleć nad profesjonalnym biurem księgowym. Jeżeli przedsiębiorca nie jest biegły w dziedzinie księgowości nie powinien ryzykować samodzielnego prowadzenia księgowości, ponieważ będzie rozliczony z każdej swojej pomyłki. Koszt zewnętrznego biura księgowego zaczyna się już od 150 zł, jest to kwota, którą być może warto zainwestować w spokój oraz zaoszczędzony czas.

 

Ponadto trzeba mieć przemyślane i przygotowane:

 • Nazwę firmy zawierającą imię i nazwisko właściciela firmy
 • Miejsce prowadzenia działalności – nie musisz być właścicielem tego miejsca ale musi ono istnieć i musi być powiązane z działalnością firmy
 • Formę prowadzenia rachunkowości
 • Rachunek bankowy – możesz ten punkt pominąć i potem uzupełnić, konto firmowe może być także kontem, które obecnie posiadasz.

 

Po podjęciu tych kluczowych decyzji można rozpocząć rzeczywisty proces zakładania własnej działalności gospodarczej.

Aby to zrobić bezpłatnie i w całości online wystarczy jeden dzień i Profil Zaufany (lub podpis elektroniczny). Procedura to złożenie wniosku CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek CEIDG-1 jest bardzo kompleksowy, ponieważ jest równocześnie:

 • Zgłoszeniem do naczelnika urzędu skarbowego – nadanie lub aktualizacja NIP
 • Zgłoszeniem do ZUS lub KRUS jako płatnik składek
 • Zgłoszeniem do GUS – uzyskanie albo zmiana w rejestrze REGON
 • Oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania

 

Dodatkowo w trakcie wypełniania można także wypełnić formularze ZUS ZUA i ZZA w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego oraz deklarację VAT-R aby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT lub podatnik zwolniony z VAT.

Wniosek można złożyć na stronach firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl, trzeba zacząć od założenia swojego konta, dane z niego zostaną automatycznie zaciągnięte do wypełnianego później wniosku. Po wypełnieniu wniosku potwierdzenie zostanie wysłane na podany adres mailowy. To koniec formalności.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest obecnie uproszczone na tyle na ile to możliwe. Wszystko można załatwić nie wstając z fotela, najtrudniejsze w tym procesie to podjęcie wszystkich kluczowych decyzji, a samo “otworzenie” działalności to właściwie wypełnienie jednego formularza online.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here