Jak wybrać idealne konto osobiste?

0
wybierz dobrze konto osobiste

Konto osobiste jak nazwa podpowiada powinno być maksymalnie dopasowane do potrzeb jego właściciela, najlepiej darmowe a w idealnym świecie powinno jeszcze zarabiać. Czy takie konto istnieje?

 

Czego można wymagać od konta osobistego?

Konto osobiste powinno oferować kilka podstawowych funkcjonalności  za darmo ale są też ROR-y oferujące dużo więcej.

 

Dostęp do konta online, możliwość wykonywania przelewów

Miażdżąca większość posiadaczy kont bankowych obsługuje je głównie online, ciężko sobie wyobrazić powód, dla którego warto byłoby się pofatygować do placówki w celu dokonania przelewu (pomijając brak internetu – tacy użytkownicy raczej nie czytają tego artykułu).

 

Płatności bezgotówkowe, w tym zbliżeniowe

Karta płatnicza to oczywisty wymóg ale niestety nie wszystkie karty obsługują płatności zbliżeniowe, zwłaszcza wygodne transakcje na niskie kwoty (do 50 zł), które nie wymagają wpisywanie kodu PIN. Jeżeli planujesz płacić w sklepach kartą koniecznie sprawdź czy karta wybranego konta obsługuje tę opcję.

 

Wypłata gotówki z bankomatu

Usługa oczywista i można z niej skorzystać przy każdym koncie w każdym bankomacie na świecie, kwestia tylko opłat, o czym poniżej. Pytanie brzmi w jakich i ilu bankomatach można wypłacać gotówkę bez prowizji.

 

Oprocentowanie

Niektóre rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są dodatkowo oprocentowane, dzięki czemu nasze bieżące środki mogą dodatkowo na siebie zarabiać. Bez dwóch zdań świetna opcja, warto takiej poszukać wśród ofert dostępnych na rynku.

 

Bankowość mobilna

Możliwość obsługiwania konta z poziomu smartfona, bez używania karty płatniczej, to ogromna wygoda, zwłaszcza dla osób, którym nowoczesne udogodnienia mobilne nie są obce. Dzięki aplikacji na telefon właściciel konta może np.: wykonywać przelewy na numer telefonu (bez znajomości konta odbiorcy), bez użycia karty płacić w sklepie stacjonarnym i Internetowym oraz wyjmować gotówkę z bankomatu a nawet wystawiać czeki.

 

Usługi dodatkowe związane z przelewami

Przelew natychmiastowy – zazwyczaj dodatkowo płatny ale czasami ratujący życie, środki lądują na koncie odbiorcy po maksymalnie kilkunastu minutach.

Przelew stały – świetne rozwiązanie jeżeli mamy zobowiązania, które wymagają regularnej spłaty niezmiennej kwoty. O takiej racie można zapomnieć, bank dopilnuje aby zawsze była opłacona (oczywiście jeżeli środki są dostępne na koncie).

Polecenie zapłaty – dobre rozwiązanie dla zapominalskich lub osób, którym szkoda czasu na ślęczenie co miesiąc przy przelewach. Jest to umowa między Tobą a wierzycielem i bankiem. Bank dokonuje opłaty za Twoje zobowiązania według faktury wystawionej przez wierzyciela i przesłanej do banku. To rozwiązanie ma sens jeżeli kwota zobowiązania co miesiąc jest inna.

Chcesz wiedzieć więcej o zleceniu stałym i poleceniu zapłaty?

Cashback

Jest to możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu przy okazji zakupów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, że nie wszędzie można płacić kartą a bankomat nie zawsze jest po drodze.

 

Debet w koncie

Ta usługa ma swoje plusy jak i minusy. Jest to dobra opcja dla osób, które mają pewne ale nieregularne dochody, wtedy w razie konieczności mogą, bez żadnych formalności, wspomóc się dodatkową gotówką, a przy szybkim zwrocie oprocentowanie takiej “pożyczki” wynosi 0%. Natomiast jeżeli nie uda się spłacić długu w wyznaczonym terminie oprocentowanie może być bardzo wysokie, co jest sporą wadą tej opcji. Zarówno wadą jak i zaletą jednocześnie jest łatwość skorzystania z zaciągnięcia debetu. Warto też pamiętać, że debet w koncie mimo, że nie używany, obniża zdolność kredytową, co w momencie starania się o kredyt hipoteczny może mieć duże znaczenie.

 

Moneyback

Jest to program premiowy dzięki któremu bank zwraca na konto określony procent wartości transakcji dokonanych kartą.

Przeczytaj więcej o Moneyback i Cashback.

 

Koszt konta osobistego – co trzeba sprawdzić?

Właściwie każda z wymienionych wyżej usług może być obciążona kosztami, czasami trzeba spełnić jakieś warunki, żeby usługa była darmowa.

Prowadzenie konta – bank może pobierać opłatę za prowadzenie konta ale zazwyczaj wystarczy po prostu używać konta, żeby było darmowe. Może to być wymagana minimalna kwota, która musi co miesiąc zasilić konto albo liczba transakcji dokonanych kartą.

Obsługa w punkcie – zlecenie przelewów w oddziale na ogół obciążone jest dodatkową marżą. Jeżeli z jakiegoś powodu planujesz odwiedzać oddział swojego banku sprawdź koniecznie jakie usługi mogą Cię dodatkowo kosztować.

Przelewy online – zważywszy na to, że dla banku kosztem jest obsługa klienta w oddziale przelewy dokonywane przez Internet pod żadnym pozorem nie powinny być dodatkowym kosztem dla posiadacza konta osobistego.

Ponadto koniecznie sprawdź koszt wypłat z bankomatów – czy płatne jest korzystanie ze wszystkich innych bankomatów poza tymi z wybranego banku, czy może tylko niektóre a może wszystkie są darmowe? Jeżeli zdarza Ci się bywać za granicą należałoby sprawdzić także koszt płatności kartą i korzystania z bankomatów poza granicami Polski.

Jeżeli zamierzasz korzystać z usług dodatkowych oprócz tego czy dane konto je oferuje sprawdź czy bank obciąży Cię za nie dodatkową należnością.

 

Jak wybrać konto osobiste?

Przede wszystkim przeanalizuj, z których z podstawowych świadczeń będziesz korzystać oraz w jakim wymiarze – jakie środki będą regularnie wpływać na konto, czy i jak dużo chcesz dokonywać płatności kartą, czy często będziesz wypłacać pieniądze z bankomatu, czy będziesz posiłkował się wizytami w oddziale? Pomyśl czy i z jakich usług dodatkowych będziesz korzystał oraz czy zależy Ci na programie premiowym. Zastanów się też czy bankowość mobilna to rozwiązanie dla Ciebie? Wiedząc już czego potrzebujesz znajdź najtańsze konto dla siebie.

Usługi dostępne na rynku są tak rozbudowane a jednocześnie banki prześcigają się w tym kto zaoferuje lepsze i tańsze rozwiązanie, że po wnikliwej analizie każdy jest w stanie dobrać sobie konto osobiste idealne dla siebie.

Wybierz najlepsze konto dla siebie.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here