Jak wybrać konto oszczędnościowe?

0

Konto oszczędnościowe to jeden z rodzajów depozytów bankowych, tzw. depozyt na żądanie (a’vista), którego główną cechą (odróżniającą od lokaty) jest to, że można z niego zrezygnować w każdym momencie – wycofać depozyt.

Zastanawiasz się jak przetrzymywać oszczędności aby były bezpieczne i dodatkowo procentowały? Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego? Czynników jest kilka, co sprawia, że wybór najlepszego konta nie jest taki łatwy. Co gorsze najważniejszy aspekt, oprocentowanie, może się zmienić w każdej chwili co oznacza, że konto, które było najlepszym wyborem w maju w sierpniu już nim nie jest.

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania to podstawowa wyboru, od niej głównie zależy ile zarobimy na takim koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie zazwyczaj zmienia się co kilka miesięcy, także wnikliwa analiza wybranego już konta oraz konkurencji jest konieczna kilka razy w roku. Oczywiście jest jeszcze kilka czynników, które mimo wysokiego oprocentowania mogą wpłynąć na wysokość zysku na koncie. Przy wyborze konta trzeba pamiętać, że ta najważniejsza informacja nie jest decydująca.

Kapitalizacja odsetek

Częstotliwość kapitalizacji odsetek ma wpływ na realny zysk, konto z odsetkami dopisywanymi codziennie przyniesie większy zysk niż takie z kapitalizacją raz w miesiącu, oczywiście tylko jeżeli mają takie samo oprocentowanie.

Obligatoryjne usługi dodatkowe

Standardowo warunkiem otworzenia konta oszczędnościowego jest posiadanie konta osobistego. Jeżeli nie jest to obowiązkowe, to konto będzie tak skonstruowane, że korzystanie z niego bez ROR będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami (np. każdy przelew do banku zewnętrznego będzie kosztować kilka złotych). Prowadzenie rachunku osobistego może być obciążone kosztami, które mogą obejmować: założenie, utrzymanie, przelewy do innych banków lub korzystanie z karty.

Koszt obsługi konta

W większości przypadków obsługa konta oszczędnościowego jest darmowa (chociaż są wyjątki), opłatą podlegają jedynie przelewy. Zazwyczaj pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy (do banku wewnętrznego, do banku zewnętrznego wszystkie mogą być płatne), kolejne już kosztują kilka złotych. Zdarza się, że wszystkie przelewy do banku wewnętrznego są darmowe wtedy warto założyć rachunek osobisty – jeżeli prowadzenie takiego konta jest w całości darmowe.

Maksymalna/minimalna wpłata

Banki zabezpieczają się określając wartość maksymalnej i/lub minimalnej wpłaty na konto oszczędnościowe. Są dwie opcje, albo wartości powyżej albo poniżej określonej przez bank kwoty będą oprocentowane znacznie niżej niż ta kwota. Bywają promocje na małe kwoty, np.: do 20.000 zł oprocentowanie wynosi 1,5% a każda kwota powyżej jest oprocentowana na jedynie 0,1%. Sytuacja może być też odwrotna, oprocentowanie może wynosić: 1,8% dla kwoty powyżej 200.000 zł, a jedynie 0,6% dla każdej poniżej.

Decydując się na konto oszczędnościowe trzeba porównać oferty z kilku banków, upewniając się, że: oprocentowanie jest możliwie wysokie z jak najczęstszą kapitalizacją odsetek, można je założyć bez konieczności posiadania ROR (lub konieczny rachunek osobisty nie jest obciążony kosztami utrzymania), samo prowadzenie nie jest obciążone dodatkowymi kosztami oraz czy dysponujemy wymaganą kwotą.

Wybór konta oszczędnościowego to trudne zadanie zważywszy na liczbę aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę oraz częstotliwości ich zmiany. Oprócz dociekliwej analizy konta, które de facto chcemy założyć być może będziemy zmuszeni do weryfikacji także rachunku osobistego co jest dodatkowym utrudnieniem.

Załóż konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5%.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here