Jak się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego?

0
Jak się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego?

Kupno własnego mieszkania lub domu to często spełnienie największych marzeń, niestety zazwyczaj wiąże się to z zimnym prysznicem jakim jest kredyt hipoteczny. Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego aby spotkało nas jak najmniej nieprzyjemnych niespodzianek?

 

Określ swoje potrzeby

Przeanalizuj swoje potrzeby dotyczące inwestycji: ile chcesz mieć pokoi, balkon czy ogródek, dom czy mieszkanie? Pamiętaj, że kredyt i nieruchomość zostaną z Tobą na kilkadziesiąt lat, weź to pod uwagę i zastanów się czego będziesz potrzebować za 30 lat. Odróżnij marzenia od potrzeb i możliwości.

 

Rozeznaj się w swojej sytuacji kredytowej

Na ocenę zdolności kredytowej wpływa kilka czynników. Bank decydując czy przyzna kredyt sprawdza:

  • Zatrudnienie: rodzaj umowy, długość zatrudnienia, zarobki oraz branżę (niektóre są obciążone dużym ryzykiem utraty pracy)
  • Wszystkie inne formy zadłużenia oraz sumę rat, w tym karty/konta debetowe
  • Historię kredytową
  • Liczbę osób w gospodarstwie domowym
  • Wiek i stan cywilny

Koniecznie upewnij się, że nie masz żadnych zaległości w spłatach aktualnych zobowiązań. Warto sprawdzić swoją ocenę kredytową w bazach dłużników oraz BIK.

Wiesz jaka jest różnica między BIK i BIG?

W praktyce instytucja wydająca decyzję liczy ile, po odjęciu innych zobowiązań kredytobiorcy, zostanie mu na spłatę raty kredytu. Decydując o wysokości raty warto wziąć pod uwagę sytuacje od nas niezależne, np. utratę pracy. Samą ratę także można modyfikować poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu, zmianę sposobu spłaty na raty równe lub malejące, zwiększenie wkładu własnego lub w ostateczności zmniejszenie kwoty kredytu.

 

Pamiętaj, że aby uzyskać kredyt hipoteczny musisz mieć wkład własny (wielkość uzależniona od instytucji, która go udziela), im większy kredyt tym większy wymagany wkład własny.

 

Popraw swoją zdolność kredytową

To co możesz zrobić aby lepiej wypaść w scoringu banku to zmniejszyć miesięczne raty obecnych zobowiązań poprzez zamknięcie kont z linią debetową (kwota debetu liczona jest jako rata mimo, że kredytobiorca nie korzysta z tej opcji) lub zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na mniejszą ratę (niż suma aktualnych) ale dłuższy czas spłaty. Oczywiście najlepszą opcją byłoby spłacenie wszystkich aktualnych zobowiązań ale nie zawsze jest taka możliwość. Upewnij się, że nie widniejesz w Biurze Informacji Gospodarczej: KRD, ERIF, BIG InfoMonitor, KBIG, KIDT (Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych) oraz stosunkowo nowe międzynarodowe Bisnode. Po spłaceniu długu wierzyciel ma obowiązek usunąć wpis o opóźnieniu w przeciągu maksymalnie 14 dni. Cała Twoja historia kredytowa, zarówno ta zła jak i ta dobra (która zwiększa wiarygodność jako kredytobiorca), jest zapisana w BIK (Biuro Informacji Kredytowe), po spłaceniu długu historia widoczna jest jeszcze przez 5 lat. 

Upewnij się, że już nigdy nie zapomnisz opłacić faktury.

 

Wybierz inwestycję

Znając swoje możliwości finansowe i zdolność kredytową można przystąpić do poszukiwań wymarzonej inwestycji. Kredyt hipoteczny przyznawany jest tylko na konkretną inwestycję, także decyzja banku to ostatni etap “kupowania domu”.

 

Wybierz bank z najlepszą dla Ciebie ofertą

Wstępną wysokość raty można policzyć online na stronie banku przez kalkulator kredytowy, niestety często najniższa rata kredytu nie oznacza najtańszego kredytu. Wybierz kilka banków z ofertą najbardziej pasującą do Ciebie i udaj się do placówek w celu poznania szczegółów. Tam dowiesz się o wszystkich pozostałych kosztach nie ujętych w oprocentowaniu oraz dostaniesz listę niezbędnych dokumentów, które musisz przedstawić. Gdy skompletujesz wszystko złóż wniosek o kredyt i uzbrój się w cierpliwość, średni czas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny przez bank to 30 dni.

 

Przy staraniu o finansowanie kupna nieruchomości najważniejsze jest dobre przygotowanie do wzięcia kredytu hipotecznego, które może oszczędzić rozczarowań przy odmownej decyzji banku, a określenie optymalnej raty możliwej do udźwignięcia dla gospodarstwa domowego powinno oszczędzić kilkudziesięciu lat finansowego stresu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here