Jak opłacić mandat przez internet?

0
Jak opłacić mandat przez internet?

Jeżeli zdarzyło Ci się otrzymać mandat od policjanta a nie udało się opłacić go od razu, pozostanie Ci albo udać się na pocztę albo zlecić przelew przez Internet.

 

Czy mandat można opłacić gotówką?

Nie. Obywatel RP nie może zapłacić mandatu policjantowi gotówką. Natomiast jeżeli policjant jest wyposażony w terminal płatniczy możesz zapłacić kartą lub telefonem. W sytuacji gdy nie dysponujesz wystarczającymi środkami na koncie pozostaje Ci opłacenie grzywny w późniejszym terminie na poczcie albo przelewem internetowym.

Wyjątkiem jest gdy mandat jest wystawiony dla obcokrajowca przebywającego w Polsce albo w celach turystycznych albo przejazdem. W takiej sytuacji policjant wystawia mandat gotówkowy i zostaje on opłacony na miejscu.

Uregulować należność można na poczcie ale wiąże się to z koniecznością udania się do placówki i stania w kolejce, zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie, po co wydłużać czas oczekiwania na swoją kolej osobom, które swoich spraw nie mogą załatwić online?

 

Opłać mandat przez Internet

Siadając do komputera trzeba pamiętać, że płatność za mandat wydany przez policję to nie jest zwykłe polecenie przelewu. Mandat kwalifikowany jest jako podatek

Szczegółowa instrukcja jak opłacić mandat przelewem:

  1. Zaloguj się do swojego banku
  2. Wybierz zakładkę “Przelewy” a następnie “Podatkowy”
  3. Symbol formularza urzędu skarbowego – lista jest bardzo długa ale ułożona alfabetycznie, wybierz “Mandaty”
  4. Miejscowość – wybierz Opole

 

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie gdzie mieszkasz ani w jakiej miejscowości dostałeś mandat zawsze wybierasz Opole. Od 2016 roku wszystkie mandaty wystawione przez policje opłacane są do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

  1. Numer rachunku w platformach większości banków zaciąga się sam, gdyby tak nie było należy wpisać:

  1. Typ identyfikatora – wybierasz PESEL, jeżeli się nie zaciągnął musisz wpisać swój PESEL
  2. Pole z okresem rozliczenia pozostaw puste
  3. Wpisz kwotę z mandatu
  4. Identyfikator zobowiązania – przepisz z mandatu serię i numer
  5. Potwierdź płatność jak zawsze

Wybierz najlepsze konto osobiste.

 

Inaczej wygląda sytuacja jeżeli mandat zostanie nam wystawiony przez inne służby. Jeżeli grzywnę przyzna Straż Miejska, Urząd Celny albo Straż Gminna można opłacić go tradycyjnym przelewem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here