Jak drastycznie ograniczyć plastik?

0

Tego jak wszechobecny w naszym życiu jest plastik nikomu nie trzeba uświadamiać. Ciężko znaleźć dziedzinę życia, której nie byłaby przez niego zdominowana.

Dane dotyczące zanieczyszczenia oceanów plastikiem są szokujące

Prawie 13 mln ton plastiku rocznie wyrzucanych jest do oceanu, co minutę do oceanów wrzucana jest jedna śmieciarka pełna tworzywa sztucznego. Szacuje się, że w oceanach znajduje się ponad 5 kwintylionów kawałków plastikowych śmieci z czego 260 tysięcy ton unosi się na powierzchni.

Prognozy na przyszłość są jeszcze gorsze

Do 2020 roku ilość plastiku w oceanie ma wzrosnąć dziesięciokrotnie, do 2050 roku w oceanach będzie więcej tworzywa sztucznego niż ryb. Naukowcy przewidują również, że jeżeli nie zmienimy czegoś natychmiast to w przeciągu 2-3 pokoleń wyginą wszystkie zwierzęta morskie.

Co można zrobić, żeby zapobiec zalaniu świata przez plastik?

Warto zacząć od siebie i swojego gospodarstwa domowego. Przyjrzyj się swojej codzienności, jak dużo plastiku używasz? W jakich sytuacjach możesz z niego zrezygnować? Konieczna jest też edukacja oraz rozpowszechnianie i propagowanie wiedzy dotyczącej szkodliwości plastiku i jego wpływu na środowisko naturalne.

 

Oto 10 podpowiedzi jak wyeliminować plastik ze swojego życia:

  1. Dzbanek z filtrem – dostępne są na rynku szklane dzbanki z wkładem filtrującym wodę, dzięki czemu możesz przestać kupować wodę w butelkach
  2. Wielorazowe woreczki – w sklepie zamiast pakować warzywa i owoce w foliówki pakuj je w torebeczki uszyte np.: z firanki (firanka jest przezroczysta więc nie trzeba jej wypakowywać przy kasie)
  3. Materiałowe torby – bierz ze sobą na zakupy materiałową torbę zamiast kupować plastikowe jednorazówki
  4. Mydło w kostce – żel pod prysznic zwłaszcza przy kilkuosobowej rodzinie to istna produkcja plastiku
  5. Szklany bidon – gdy wychodzisz z domu weź ze sobą szklany bidon z wodą zamiast kupować wodę w butelce 
  6. Szklane opakowania – wybieraj producentów oferujących swoje produkty w szklanych opakowaniach zamiast plastikowych
  7. Kupuj na wagę – coraz więcej produktów można kupić na wagę zamiast pakowanych już w plastikowe torebki
  8. Bambusowe naczynia – nie kupuj i odmawiaj użycia plastikowych naczyń jednorazowych, sztućców i słomek. Istnieje kilka alternatyw, np.: naczynia bambusowe lub jadalne z otrąb
  9. Własny kubek – jeżeli lubisz kawę na wynos koniecznie noś ze sobą swój kubek (bambusowy lub termiczny), większość kawiarni chętnie nalewa kawę do przyniesionych kubków
  10. Słoiki – przechowuj resztki jedzenia w szklanych słoikach zamiast plastikowych pojemnikach.

Zacznij działać, jeżeli przyszłość naszej planety nie jest Ci obojętna zacznij zmieniać świat już od dziś. Bądź świadomym konsumentem, wymagaj od siebie i swojego otoczenia więcej. Propaguj wiedzę, zachęcaj rodzinę i znajomych do zmiany myślenia i nawyków. 

“Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić. Rozumiesz?” Giuseppe Tomasi di Lampedusa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here