Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 7 wskazówek!

0
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jedna rozmowa może wiele zmienić, warto o tym pamiętać przygotowując się na rozmowę o pracę. Potraktuj rekrutację jako pierwsze zadanie w Twojej potencjalnie przyszłej firmie i przygotuj się do niej najlepiej jak potrafisz. Poniżej przedstawiamy 7 cennych rad jak wypaść dobrze przy pierwszym spotkaniu z rekruterem.

 

1. Dowiedz się czegoś o potencjalnym pracodawcy

Idąc na rozmowę o pracę bezpiecznie możesz założyć, że pierwsze pytanie jakie padnie to: Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? W tym momencie warto pochwalić się wiedzą dotyczącą działalności firmy jak i jej sukcesami. Odpowiadając na to pytanie dopilnuj aby przedstawić się jako osobę pasującą do firmy. Upewnij się, że znasz najważniejszych klientów firmy oraz największą konkurencję, to na pewno zrobi wrażenie na rekruterach.

Otwórz konto osobiste i zyskaj dodatkową gotówkę.

 

2. Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania

Są pytania, które na rozmowie o pracę po prostu paść muszą, dobrze je znać i nie wymyślać naprędce odpowiedzi w trakcie rekrutacji, poniżej kilka z nich:

  • Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
  • Twoje mocne i słabe strony?
  • Co jest najtrudniejsze dla Ciebie w pracy na tym stanowisku?
  • Jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach?

Warto spróbować udzielić takich odpowiedzi na te podstawowe pytania aby zaciekawić sobą rekrutera.

 

3. Bądź gotowy na pytanie o zarobki

Odpowiedź na pytanie o zarobki to chyba najtrudniejszy moment w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, musisz być na nią gotowy! Przemyśl czy jesteś skłonny do negocjacji, jaka jest minimalna kwota, na którą chcesz się zgodzić, na jakich dodatkach Ci zależy (o ile i jakie benefity mogą obniżyć Twoje wymagania finansowe). Nie bój się powiedzieć ile chcesz zarabiać ale sprawdź wcześniej jakie są średnie zarobki na danym stanowisku i uwzględnij tę wiedzę planując odpowiedź na to pytanie.

 

4. Przećwicz rozmowę 

Nie idź na rozmowę z marszu, przećwicz to co chcesz powiedzieć, włóż w to pracę a będzie to widać na rozmowie. Jeżeli będziesz pewny co chcesz powiedzieć podczas rekrutacji i powiesz to kilka razy na głos, będzie Ci dużo łatwiej powtórzyć to w stresującej sytuacji. Pamiętaj, żeby przećwiczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym o zarobki i swoje pytania do rekrutera.

 

5. Bądź punktualny, zadbaj o wygląd

Ciężko sobie wyobrazić większe faux pas niż spóźnienie się na rozmowę o pracę, dlatego przygotuj się na nieoczekiwane sytuacje (spóźniony autobus, korek itp.) – wyjdź z domu sporo wcześniej. Upewnij się, że masz w telefonie zapisany numer kontaktowy do osoby, z którą masz spotkanie, żeby w razie nieuniknionego spóźnienia móc ją o tym powiadomić. Ważnym czynnikiem jest prezencja, lepiej przesadzić w byciu eleganckim niż pozwolić sobie na niedocenienie powagi firmy co mogłoby być odebrane jako okazanie braku szacunku rekruterom. Dowiedz się jaki jest dress code firmy ale pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to jest spotkanie poniekąd biznesowe i wypada dobrać strój jak na spotkanie z klientem z danej branży. 

 

6. Przygotuj swoje pytania do rekrutera

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przyjdzie moment, w którym będziesz mógł zadać swoje pytania, bądź na to gotowy. Jeżeli nie masz pomysłu lub boisz się, że sparaliżuje Cię stres warto przygotować sobie taką listę, która zawsze będzie pasowała, przykłady:

  • Ile osób pracuje w moim dziale?
  • Jaka jest ścieżka awansu na moim stanowisku?
  • Proszę mi powiedzieć jak wyglądają kolejne kroki rekrutacji? Kiedy mogę liczyć na kontakt z Państwa strony?
  • Czy jest coś jeszcze co mogę o sobie powiedzieć aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji?

 

7. Przygotuj się na stres i niespodziewane

Przygotowując się na rozmowę o pracę warto zadbać o swój komfort pamiętając, że jest to dość stresująca sytuacja. Koniecznie wyeliminuj czynniki dodatkowo stresujące: wyjdź sporo wcześniej z domu, weź swoją wodę i chusteczki, miej pewność, że trafisz na miejsce spotkania bez problemu. Pamiętaj aby strój był odpowiedni ale ważne, żebyś czuł się w nim na tyle swobodnie, żeby nie zastanawiać się w trakcie rozmowy czy na pewno wszystko jest ok. Na spotkaniu mogą pojawić się tak zwane pytania abstrakcyjne, np.: ile jest okien w naszym biurze? Pamiętaj nie ma złej odpowiedzi, takie pytanie ma na celu sprawdzenie jak reagujesz w zaskakujących sytuacjach, puść wodzę fantazji.

 

Pokaż, że traktujesz poważnie firmę, rekrutera i pracę – przygotuj się najlepiej jak potrafisz na rozmowę kwalifikacyjną oraz bądź gotowy na sytuacje nieprzewidziane. Dla rekruterów często ważniejsze od wiedzy merytorycznej kandydata są jego umiejętności miękkie, ponieważ niełatwo je sprawdzić zwykłym testem, pamiętaj o tym idąc na spotkanie. Powodzenia!

Nawet 140 zł przy otworzeniu konta osobistego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here