Gwarancja de minimis – kredyt firmowy na lepszych warunkach?

0
Kredyt firmowy dla MŚP

Program realizowany w ramach rządowego programu “Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego” skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw.

Gwarancja de minimis ma zapewnić lepszy dostęp do produktów finansowych dla sektora MŚP. Program pomaga zabezpieczyć spłatę kredytu firmowego – obrotowego lub inwestycyjnego.

Celem programu jest ułatwienie uzyskania kredytu przedsiębiorcom, którzy bez gwarancji tego kredytu by nie dostali. Dodatkowo gwarancja jest zabezpieczeniem dla banku, który podejmuje się udzielenia takiego kredytu.

Gwarancja de minimis to umowa trójstronna pomiędzy przedsiębiorcą, bankiem komercyjnym udzielającym kredytu i BGK, który jest gwarantem w tej umowie.

Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Z gwarancji można skorzystać wielokrotnie ale warunkiem jest aby w przeciągu trzech ostatnich lat nie przekroczyć sumy kredytów na 200 tys. euro.

Jak działa gwarancja?

Po pierwsze jest to pomoc publiczna dla przedsiębiorstw, które w normalnych warunkach nie mogłyby sobie pozwolić na kredyt z powodu albo zbyt krótkiej historii kredytowej lub braku wystarczających środków na zabezpieczenie kredytu. Z drugiej strony jest to gwarancja dla banku udzielającego finansowania na spłatę zobowiązania – BGK ureguluje należność w sytuacji gdy przedsiębiorstwo nie będzie w stanie tego zrobić. Nie znaczy to, że gwarant nie będzie oczekiwał spłaty zobowiązania od dłużnika – będzie na pewno.

Ponadto kredyt z gwarancją jest tańszy niż standardowy kredyt firmowy ponieważ ma minimalną prowizję i marżę.

Formalności związane z kredytem z gwarancją są po stronie banku komercyjnego udzielającego finansowania.

Dlatego aby otrzymać kredyt objęty programem należy udać się do jednego z banków, które mają podpisaną umowę z BGK, na przykład do Nest Bank.

W jakim banku można otrzymać kredyt z gwarancją?

Przedsiębiorca, który chce złożyć wniosek o kredyt firmowy z gwarancją de minimis musi udać się do jednego z banków, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego: Alior Bank, City Handlowy, Bank Millennium, BOŚ Bank, Pekao S.A., Bank Pocztowy, Bank BPS i zrzeszone banki spółdzielcze, BNP Paribas, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, SGB-Bank i zrzeszone banki spółdzielcze oraz Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

Weź kredyt z gwaracją de minimis.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje dodatkowych środków pieniężnych kredyt z gwarancją de minimis jest dobrym rozwiązaniem, nie dość, że jest łatwiejszy do dostania jest także tańszy dzięki prowizji 0% w Nest Bank.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here