Gdzie zapłacisz podatek od psa?

0

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że do końca 2007 roku w Polsce występowała obowiązkowa opłata za posiadanie psa – tzw. podatek od psa.

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z oczywistymi kosztami jak karma czy wizyty u weterynarza, są też miejsca w Polsce, w których właściciel czworonoga zmuszony jest płacić podatek od każdego psa, który mieszka w gospodarstwie domowym.

Ile wynosi podatek za psa?

Od 2008 roku decyzja o obowiązku i wysokości opłaty za psa została przekazana na ręce Rady Gminy, natomiast maksymalną kwotę podatku ustala Minister Finansów. W bieżącym roku było to 123,18 zł, natomiast w 2020 roku najwyższy możliwy podatek od posiadania psa może wynieść nawet 125,40 zł. Natomiast jeżeli już gdzieś ta opłata występuje to jest zazwyczaj dużo niższa.

Porównaj konta osobiste i wybierz najlepiej dopasowane.

Gdzie jeszcze obowiązuje?

Z każdym rokiem ubywa gmin, w których dalej występuje podatek od posiadanych psów. Od 11 lat to gminy ustalają czy i w jakiej wysokości podatek jest obowiązkowy. W 2019 roku opłata dalej występuje m.in. w Sopocie, Krakowie, Szczecinie i Rudzie Śląskiej. Część miast od razu w 2008 roku skorzystała z braku konieczności uiszczania opłat, były to: Częstochowa, Gdynia, Łódź, Olsztyn i Zielona Góra.

Odbierz 140 zł za otwarcie konta osobistego.

Kto nie musi płacić podatku?

Środki zgromadzone dzięki opłatom za posiadane psy gmina przeznacza na pomoc bezdomnym zwierzętom lub dofinansowanie usług związanych z czystością, na przykład zakup worków do sprzątania po psach. Ustawowo z podatku zwolnione są osoby:

  • z orzeczeniem o dowolnym stopniu niepełnosprawności posiadające psa asystującego
  • z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe

W tych przypadkach z opłaty zwolniony jest właściciel jednego psa, jeżeli posiada on dwa lub więcej psów zapłaci podatek za drugiego i każdego kolejnego.

  • Płacące podatek rolny od użytków większych niż 1 hektar

W tej sytuacji zwolnieni z opłat są właściciele posiadający do dwóch psów, za trzeciego i kolejnego będą musieli zapłacić podatek.

Dodatkowo każda gmina może ustalić indywidualne zasady zwolnienia z podatku na przykład gdy pies pochodzi ze schroniska, lub za kastrację/sterylizację psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here