Co nowego oferuje e-dowód osobisty?

0

Od 4 marca 2019 roku w Polsce wydawane są e-dowody, nie są to wirtualne dowody a plastik jak do tej pory tylko z dodatkową warstwą elektroniczną. Na życzenie składającego wniosek warstwę można uruchomić lub pozostawić wyłączoną.

Nowe e-dowody wydawane są każdemu kto złożył wniosek od 4 marca, zmiana dowodu na nowy nie jest konieczna jeżeli aktualny dalej jest ważny. Także włączenie warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe. Jeżeli warstwa elektroniczna zostanie uruchomiona właściciel będzie musiał ustalić w urzędzie dwa numery PIN: 4-cyfrowy i 6-cyfrowy.

E-dowód ma wbudowany bezstykowy chip, więc wystarczy położyć go na czytniku np. w urzędzie aby być zidentyfikowanym oraz aby złożyć podpis elektroniczny. Nowy dowód jest bardzo podobny do poprzedniej wersji, odróżnia go numer CAN zapisany na pierwszej stronie oraz zawarty w kodzie kreskowym na odwrocie. Numer CAN oprócz przechowywania zapisanych informacji w warstwie elektronicznej odpowiada także za bezpieczeństwo danych w niej zawartych.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy.

Jakie funkcje pełni warstwa elektroniczna e-dowodu?

Nowy dowód umożliwia identyfikację posiadacza poprzez przyłożenie go do czytnika NFC. Oznacza to, że wszędzie gdzie będzie taki czytnik, planowo we wszystkich urzędach i punktach usług komercyjnych, właściciel e-dowodu nie będzie musiał wypełniać formularzy bo wszystko zaciągnie się z warstwy elektronicznej, oczywiście po podaniu numeru PIN.

E-dowód a Profil Zaufany

Minister Cyfryzacji, Marek Zagurski, podkreśla, że zarówno e-dowód jak i Profil Zaufany to elementy systemu cyfrowej tożsamości obywateli – nie wykluczają się ale uzupełniają. Profil Zaufany jest potrzebny każdemu kto chce załatwiać sprawy urzędowe i w instytucjach publicznych nie wychodząc z domu oraz dla każdego kto nie potrzebuje papierowych wersji dokumentów. Natomiast e-dowód ma przede wszystkim ułatwić załatwianie spraw osobiście w urzędach i takich miejscach jak hotel czy siłownia.

Otwórz konto osobiste i załóż Profil Zaufany.

Gdzie złożyć wniosek o e-dowód?

Jeżeli Twój dowód dalej jest ważny nie musisz go wymieniać, ale jeżeli zdecydujesz się mimo tego, że obecny dokument jest dalej ważny wymiana będzie darmowa. Na wymianę wszystkich dowodów na e-dowody przewidziane zostało 10 lat, także do 2029 roku każdy powinien móc się wylegitymować e-dowodem.

Wymiana aktualnego dowodu na e-dowód jest bezpłatna.

Wniosek o nowy dowód można złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy – nie musi to być urząd w miejscu zameldowania lub zamieszkania. Można także złożyć wniosek online. Do złożenia wniosku przez Internet konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego (lub podpisu kwalifikowanego) oraz zdjęcie w formie elektronicznej.

Obecnie warstwa elektroniczna e-dowodu nie będzie zbyt często używana ale plany Ministerstwa Cyfryzacji są takie aby nie tylko w każdym urzędzie ale też w punktach z usługami o charakterze komercyjnym można było wygodnie korzystać z e-dowodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here