Czym się różni zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

0

Znasz wszystkie możliwości swojego konta osobistego? Warto wykorzystać cały potencjał tkwiący w rozwiązaniach jakie daje nam bankowość internetowa. Funkcjonalności ułatwiające życie to m.in. zlecenie stałe i polecenie zapłaty. Czym się różnią od siebie te dwie usługi? O tym poniżej.

 

Zlecenie stałe

 

Jest to stała dyspozycja, zlecona bankowi, zapłaty określonej kwoty na podany numer konta, w stałym cyklu (odstępie czasu, zazwyczaj co miesiąc). 

Usługa automatycznych przelewów jest bardzo praktyczna, możesz z niej skorzystać gdy:

  • chcesz opłacać wszystkie stałe, niezmienne kwotowo, zobowiązania, takie jak rata kredytu, abonament telewizyjny, wynajem mieszkania itp.
  • Twoje dodatkowe konto do obsługi kredytu albo lokaty wymaga comiesięcznego zasilenia określoną kwotą, a nie jest to rachunek, na który wpływa Twoje wynagrodzenie
  • regularnie przelewasz określoną kwotę do kogoś bliskiego (rodzice, dziecko na studiach)
  • odkładasz co miesiąc część budżetu na konto oszczędnościowe (np. 500+)

 

Polecenie zapłaty

 

Forma rozliczenia bezgotówkowego między dłużnikiem a wierzycielem za pośrednictwem banku dłużnika.

Jest to wygodny i przede wszystkim bezpieczny sposób na rozliczenia powtarzających się zobowiązań, zwłaszcza przy zmiennych kwotach. Dzięki zgodzie wystawionej przez Ciebie wierzyciel wystawioną fakturę wysyła zarówno do Ciebie jak i do Twojego banku, który zgodnie z nią opłaca zadłużenie bez Twojego udziału.

Zalety tego rozwiązania:

  • Przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda, nie musisz co miesiąc szukać rachunków i poświęcać czas na przelewy 
  • Minimalizacja ryzyka wystąpienia pomyłki – jeżeli nawet zdarzy się pomyłka to nie z Twojej winy i na pewno będziesz mógł żądać zadośćuczynienia
  • Pewność terminowości spłat
  • Kontrola i bezpieczeństwo – mimo, że nie musisz uczestniczyć w całym procesie dalej możesz mieć nad nim kontrolę, widzisz kwoty w historii transakcji, w dalszym ciągu dostajesz faktury, a bank nie opłaci zobowiązania jeżeli nie będzie miał Twojej dyspozycji. Ponadto zawsze masz 8 tygodni na wycofanie płatności w razie wątpliwości.

 

Dobrze eksploatowane konto osobiste może być prawdziwym ułatwieniem w życiu codziennym, zachęcamy do poznania wszystkich możliwości jakie daje prowadzenie konta ROR.

 

Sprawdź czy znasz wszystkie rodzaje kont osobistych oraz co oferuje nowoczesna bankowość mobilna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here