Czy zakup używanego samochodu na firmę się opłaca?

0
Używany samochód - amortyzacja

Ciężko sobie wyobrazić prowadzenie własnej firmy bez posiadania samochodu. Czy firmowy samochód musi być prosto z salonu? Jakie są przewagi kupna używanego auta i dla kogo dobre jest takie rozwiązanie?

Kupując samochód na firmę przedsiębiorca, oprócz oczywistych wartości płynących z posiadania samochodu, zwiększa także swoje koszty uzyskania przychodu a co za tym idzie płaci mniejsze podatki. 

 

Jak rozliczyć samochód kupiony na firmę?

Zakup samochodu rozlicza się odpisami amortyzacyjnymi. Amortyzacja liniowa, którą stosuje się przy rozłożeniu kosztów środków trwałych jakim jest samochód, zakłada, że przez określony czas przedsiębiorca będzie mógł doliczyć do kosztów uzyskania przychodu część wartości zakupu samochodu.

W jakim czasie i jaką część wartości zakupu auta można odliczyć?

Odpisy amortyzacyjne

Kupując nowy samochód w roku można amortyzować standardowo 20% jego wartości początkowej. Co znaczy, że koszty trzeba rozłożyć na pięć lat. Natomiast kupując samochód używany czas ten można skrócić o połowę – do 2,5 roku. Oznacza to, że kupując używany samochód jego właściciel może go zamortyzować szybciej i większymi kwotami (oczywiście wszystko zależy od wartości samochodu).

 

Wyjątki

Nie każde używane auto kupione na firmę podlega tym zasadą, istnieją dwa wyjątki:

  • samochód, który kosztuje 3,5 tys zł (lub mniej) – jego zakup można w całości i jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
  • samochód, który ma mniej niż 6 miesięcy traktowany jest jako nowy, nie można skrócić czasu amortyzacji do 2,5 roku

 

Przykład

Kupując nowe auto o wartości 100 tys. zł amortyzacja rozkłada się na pięć równych części po 20 tys. zł, natomiast w przypadku używanego samochodu o tej samej wartości dwie pierwsze wartości to 40 tys. zł, a trzecia ostatnia to 20 tys. zł.

 

W ramach amortyzacji rozlicza się wskazany procent wartości początkowej. Jednak wartość, która będzie amortyzowana to nie tylko wartość samochodu ale także:

  • Koszt rejestracji samochodu
  • Koszt kredytu 
  • Koszt cła i akcyzy jeżeli auto kupione było za granicą
  • Koszt transportu, załadunku i wyładunku, jeżeli się odbył
  • Koszt ubezpieczenia samochodu w drodze

Kupując samochód na firmę warto rozważyć kupno używanego auta, koszty amortyzacji można zamknąć w 2,5 roku co jest plusem jeżeli zależy nam na większym odliczeniu od podatku. Z drugiej strony samochody używane są obciążone większym ryzykiem awaryjności a to mogą być dodatkowe ale już niechciane koszty dla firmy. Natomiast firmy, w których różnica przychodu a kosztów jego uzyskania jest niewielka na pewno chętniej rozłożą amortyzację na 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here