Czy oszczędności są opodatkowane?

0

Czy istnieje podatek od oszczędności? Ile wynosi i kto go musi opłacić?

Z podatkami spotykamy się na każdym kroku, płacimy podatki od dochodu, nieruchomości a nawet spadku. Obecnie w Polsce istnieje aż 17 rodzajów podatków więc obawa czy, któryś z nich nie dotyczy naszych oszczędności wydaje się uzasadniona.

 

Czy istnieje podatek od oszczędności?

Właściwie to nie. Nie płacimy podatku od pieniędzy, które odłożymy i leżą na koncie (osobistym lub oszczędnościowym), podatek należy się od odsetek, które na tych oszczędnościach zarobimy.

Podatek od dochodów kapitałowych

Od 2002 roku w Polsce obowiązuje podatek wprowadzony przez ówczesnego ministra finansów w rządzie Leszka Millera, Marka Belkę, dlatego bardziej popularna nazwa to “podatek Belki”. Jest to rodzaj zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatek Belki

Należy się od przychodów z kapitałów pieniężnych, czyli zarobionych odsetek. Odsetki można zarobić od oszczędności na kontach bankowych i lokatach ale także udzielając oprocentowanej pożyczki np. członkowi rodziny. Opodatkowane są także przychody z funduszy kapitałowych i papierów wartościowych oraz dywidendy i akcje (papiery wartościowe).

Wysokość podatku 

Każdorazowy zysk z oszczędności musi zostać pomniejszony o 19%. Oznacza to, że wysokość oprocentowania np. lokaty nie będzie Twoim realnym zyskiem bo od zarobionych odsetek musisz odliczyć podatek.

Odprowadzenie podatku

W przypadku kont oszczędnościowych i lokat bankowych formalnościami związanymi z odprowadzeniem podatku zajmuje się bank. Należy jednak pamiętać, że podawane oprocentowanie oszczędnościowych produktów bankowych to wartość brutto, na nasze konto trafia kwota netto czyli zarobione odsetki pomniejszone o 19%. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku funduszy inwestycyjnych, towarzystwo odprowadza za Ciebie podatek.

Kiedy sam musisz odprowadzić podatek?

Są też sytuacje kiedy samodzielnie musisz zatroszczyć się o opłacenie podatku. Jeżeli sprzedasz z zyskiem zagraniczne TFI to w rocznym zeznaniu PIT-38 musisz uwzględnić zarobek i odprowadzić od niego podatek ponieważ na Twoje konto trafi kwota brutto. Również gdy zyskasz na sprzedaży papierów wartościowych samodzielnie musisz odprowadzić podatek.

Unikanie podatku

Do niedawna było możliwe uniknięcie płacenia podatku Belki. Końcówki kwot poniżej 50 groszy były pomijane, co otwierało furtkę do niepłacenia podatku. Banki zaczęły proponować produkty oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek, więc jeżeli na lokacie dzienny zarobek wynosił mniej niż 50 groszy nie wymagał odliczenia 19%. W 2012 roku postanowiono zalepić tę lukę w prawie podatkowym i kwota zawsze zaokrąglana jest do góry do jednego grosza.

Pominięcie podatku

Zarówno fundusze IKE i IKZE nie są obciążone obowiązkiem płatności podatku od zysku kapitałowego. Warunkiem jest korzystanie z funduszy zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli m.in. wypłacenie zgromadzonych środków po ukończeniu odpowiednio: 60 i 65 lat. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, jak sama nazwa wskazuje indywidualne konta emerytalne są dedykowane oszczędzaniu na emeryturę ale także ich słabą stroną są dość małe kwoty jakie można wpłacać rocznie na ten cel.

Otwórz lokatę online.

Zarabiając na swoich oszczędnościach trzeba liczyć się z tym, że prawie ⅕ zgromadzonych środków musi być oddana do budżetowi państwa. Należy także pamiętać, że wysokość oprocentowania usług bankowych to kwota brutto, a do nas trafi wartość netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here