Czy da się wyczyścić BIK?

0
Czy da się wyczyścić BIK?

Każdy kto starał się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny wie, że BIK to postrach wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Czy jest coś co można zrobić jak już jest się wpisanym na „czarną listę” BIK? Czy można wyczyścić swój BIK? 

 

Główna misja BIK to gromadzenie i udostępnianie wszystkich informacji kredytowych, w tym informacji stanowiących tajemnice bankowe, dotyczących kredytobiorców. BIK informacje udostępnia bankom i innym instytucjom udzielającym pożyczek.

Biuro Informacji Kredytowej SA powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz banków komercyjnych. 

 

Działalność BIK

BIK przetrzymuje dane o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach przez klientów instytucji finansowych co oznacza, że nie tylko niespłacone zobowiązania widnieją w rejestrach BIK ale też każda terminowo spłacona pożyczka.

Pozytywna historia w BIK wpływa z korzyścią na scoring bankowy przy staraniu się o kredyt, dlatego warto wyrazić zgodę w banku na przetwarzanie danych przez BIK przy zaciąganiu zobowiązania. BIK nie wymaga Twojej zgody do przetwarzania informacji o niespłaconych kredytach dlatego jeżeli nie wyrazisz zgody BIK i tak będzie przechowywał i przekazywał informację o niespłaconych zadłużeniach instytucjom finansowym.

Weź kredyt z bardzo niskim RRSO.

 

Zmiany jakich możesz dokonać w swojej historii w BIK to:

  1. Odwołanie zgody na przetwarzanie danych o kredycie spłaconym w terminie
  2. Upewnić się, że negatywna historia zniknęła po minięciu 5 lat od opóźnień w kredycie – chcesz mieć pewność, że przy staraniu się o kredyt te informacje nie będą przekazywane do banków
  3. Chcesz usunąć informacje, które znajdują się w Twojej historii kredytowej, które są nieprawdziwe lub błędne.

 

Trzeba pamiętać, że wszystkie zmiany zgłaszasz do instytucji, która udzieliła Ci kredytu i ona przekazuje sprawę dalej do BIK. BIK  w żadnej sytuacji nie reguje na wnioski kredytobiorców kierowane bezpośrednio do biura.

Zobowiązanie, które miało opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni będzie przechowywane w BIK aż 5 lat i właściwie nie da się z tym nic zrobić.

Kredytobiorca mający świadomość jak działa historia BIK, jak długo jest archiwizowana oraz jak duży wpływ ma na punktację przy ocenie zdolności kredytowej, na pewno nie będzie lekceważył obecnych zobowiązań.

Wiesz jaka jest różnica między BIK a BIG?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here