Co zrobić gdy bankomat zje kartę?

0
Bankomat połknął kartę

Wbrew pozorom powodów dla których bankomat może wciągnąć kartę płatniczą jest kilka, część z winy właściciela karty a część z winy bankomatu. Mimo, że kartę można odzyskać, taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla naszego konta. Co zrobić gdy bankomat połknie kartę?

 

Dlaczego bankomat wciąga kartę?

Czy można się jakoś zapobiec tego typu sytuacjom? Na pewno można wyeliminować wszystkie czynniki, które są winą posiadacza karty, czyli:

Karta nie zostanie odebrana na czas

To najczęstsza przyczyna wciągnięcia przez bankomat karty. Czasami pośpiech lub rozkojarzenie biorą górę i właściciel karty po prostu zapomina o odebraniu karty. 

Użycie karty, która jest przeterminowana

Jeżeli próbujesz wypłacić gotówkę używając karty, która już straciła swoją ważność istnieje duże ryzyko, że bankomat nie dość, że nie wypłaci pieniędzy to jeszcze zabierze Ci kartę. Jeżeli chcesz tego uniknąć upewnij się, że wiesz kiedy Twoja karta kończy ważność i w odpowiednim momencie zgłoś się do banku po nową.

Wpisanie kilkakrotnie błędnego numeru PIN 

W celach bezpieczeństwa część bankomatów (wszystko zależy od banku, który jest właścicielem maszyny) zabiera taką kartę i nie oddaje z powodu podejrzenia kradzieży. Są też bankomaty, które kartę oddają ale np. blokują ją do północy danego dnia. Wpisuj PIN z należytą uwagą.

Karta jest zniszczona

Jeżeli nie da się odczytać danych z karty bankomat także może kartę zatrzymać. Warto kartę, która jest zniszczona od razu wymienić, żeby nie narażać się na nieprzyjemne sytuacje.

Karta jest zastrzeżona

Zdarza się, że ktoś zapomni i użyje zastrzeżonej karty, wtedy w ramach bezpieczeństwa i z obawy o kradzież bankomat nie wypłaci gotówki i nie odda karty.

Ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?

Są też sytuacje na które nikt nie jest w stanie się przygotować, mianowicie, awaria bankomatu. Zdarza się, że zupełnie bez winy właściciela bankomat połknie kartę, w takiej sytuacji istnieje też ryzyko, że rachunek bankowy mimo braku wypłaty, zostanie obciążony daną kwotą.

 

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli wina jest po stronie bankomatu po pierwsze zadzwoń na podany numer na bankomacie i zgłoś usterkę. Zawsze, nie ważne z jakiej przyczyny karta została wciągnięta, poczekaj kilka minut czy coś się nie wydarzy, istnieje bowiem ryzyko, że karta zostanie przez pomyłkę wydana następnemu klientowi.

Po drugie zawsze zastrzeż jak najszybciej kartę, można to zrobić dzwoniąc na infolinię banku, a niektóre banki udostępniają taką opcję w swojej aplikacji mobilnej. Jeżeli masz kilka kart warto w telefonie zapisać numer stworzony przez Związek Banków Polskich: 828-828-828. Numer działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer jedyne co musisz podać to nazwę swojego banku a system Zastrzegam połączy Cię z infolinią Twojego banku.

Maleje liczba bankomatów w Polsce.

 

Kiedy jest szansa na odzyskanie karty?

Właściwie szanse na odzyskanie karty są niewielkie. Istnieją banki, które zwrócą kartę, którą wciągnął bankomat w ich placówce z powodu awarii albo gdy zapomnisz jej zabrać z czytnika. Naturalnie jeżeli karta jest zastrzeżona, przeterminowana lub zniszczona żaden bank jej nie zwróci. Są też banki, które niszczą wszystkie karty które do nich trafią z bankomatów. 

 

Należy pamiętać, że karta, którą wciągnie bankomat może przejść przez kilka rąk zanim trafi z powrotem w nasze, a żeby ktoś nieuczciwy korzystał z naszych środków wystarczy mu zdjęcie obu stron karty. Dlatego banki doradzają aby zablokować kartę, która została wciągnięta przez bankomat, nie rozdrabniając się nad przyczyną tego przetrzymania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here