Co to jest i jak wystawić czek BLIK?

0
Jak wystawić czek BLIK?

Możliwości jakie daje nam bankowość mobilna są coraz bardziej imponujące, już właściwie nie potrzebujemy mieć przy sobie portfela, do wszystkich transakcji wystarczy smartfon.

BLIK, stworzony przez Polski Standard Płatności, oferuje szereg rozwiązań: płatność w sklepach stacjonarnych i internetowych bez użycia karty, wypłatę gotówki z bankomatu za pomocą smartfona, przelew na numer telefonu oraz wirtualne czeki.

Czek to przekazanie komuś zaufanemu pewnej kwoty pieniędzy bez monet i banknotów, a osoba, której czek przekazujemy nie musi mieć karty płatniczej ani nawet konta w banku, a do spieniężenia czeku nie potrzeba telefonu ani internetu.

 

Kiedy czeki to idealne rozwiązanie?

Czeki sprawdzą się zawsze gdy musimy zasilić w gotówkę kogoś kto nie ma dostępu do internetu, nie ma konta w banku albo nie ma przy sobie karty do bankomatu. Jest to także dobry sposób na przekazanie pieniędzy dziecku (np. na obozie), zdecydowanie bezpieczniejsze niż gotówka lub karta w rękach dziecka (nie tylko ze względu na jego ewentualną nieroztropność ale także złodziei i wystawiania dziecka na niebezpieczeństwo jako cel przestępcy).

 

Jak stworzyć czek?

Wszystkie usługi oferowane przez BLIK są bardzo intuicyjne, aby wygenerować czek należy otworzyć aplikację mobilną banku i zalogować się do niej, następnie kliknąć ikonę BLIK i wybrać Czeki. Przy tworzeniu nowego czeku należy wpisać: kwotę, ważność czeku, hasło do czeku i opis. Po wpisaniu danych zatwierdzamy całość hasłem ustalonym w aplikacji do potwierdzania wszystkich operacji. Czek jest gotowy, teraz można go wysłać w dowolny sposób, SMSem, wybranym komunikatorem lub mailem do odbiorcy. W otrzymanej wiadomości odbiorca dostaje informacje o kwocie czeku, terminie ważności (data z godziną) i numerem czeku. Hasło do czeku dla bezpieczeństwa nadawca musi przekazać w inny sposób albo w oddzielnej wiadomości ponieważ nie ma go w komunikacie systemowym. Jeżeli czek zostanie wykorzystany tylko na część kwoty to reszta automatycznie wraca do nadawcy, to samo się dzieje z całością jeżeli czek w ogóle nie zostanie zrealizowany w terminie ważności.

 

Jakie są warunki skorzystania z BLIK?

Aby skorzystać z możliwości jakie daje bankowość mobilna trzeba być klientem oraz posiadać aplikację mobilną jednego z jedenastu banków: Getin Bank, BNP Paribas Bank Polska SA, Bank Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe, mBank, Credit Agricole, Alior Bank, Bank Pekao, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski.

Załóż konto z BLIK.

 

Czeki oferuje platforma BLIK stworzona do bankowości mobilnej dla osób ceniących sobie możliwość obsługi swojego konta z poziomu smartfona ale paradoksalnie najlepiej sprawdzą się gdy musimy zasilić pieniędzmi osobę, która jest offline, nie posiada smartfona ani nawet konta w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here