Rynek finansowy zalewa nas rodzajami kont osobistych, wybierając rachunek ROR nie kierujemy się tylko kosztami jego prowadzenia ale także tym kto ma z niego korzystać. Banki oferują konta dedykowane małżeństwom, firmom, studentom, seniorom a nawet dzieciom.
Coraz częściej jedna osoba ma kilka kont osobistych w zależności od ich przeznaczenia.
Czym powinno charakteryzować się dobre konto studenckie?
Konto studenckie czy młodzieżowe jest przeznaczone dla osób w wieku 18-26 lat. Z założenia konto nie będzie miało zbyt dużych wpływów dlatego musi być darmowe. Konto osobiste dla studenta ma służyć przede wszystkim do podstawowych czynności związanych z bankowością internetową i mobilną.
Bankowość mobilna
Obecnie najbardziej popularną platformą płatności mobilnych jest stworzy przez Polski Standard Płatności system BLIK.
BLIK dedykowany jest osobom, które prędzej zostawią w domu portfel niż telefon.
Aby korzystać ze wszystkich możliwości bankowości mobilnej wystarczy posiadać smartfon z dostępem do Internetu oraz mieć zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku. Dzięki systemowi płatności mobilnych można dokonać wszystkich standardowych transakcji bezgotówkowych z całkowitym pominięciem karty płatniczej.
To co wydaje się najbardziej kluczowe z perspektywy właściciela konta studenckiego to możliwość wykonywania natychmiastowych przelewów na numer telefonu, czyli bez znajomości numeru rachunku bankowego odbiorcy.
Ponadto BLIK oznacza wypłatę z gotówki z bankomatu bez karty płatniczej, zapłatę w sklepie za pomocą kodów oraz możliwość wystawienia czeku.
Programy lojalnościowe
Zazwyczaj konta studenckie oferują szereg programów lojalnościowe z drobnymi upominkami: bilety do kina lub określona kwota do wydania w sklepie internetowym. System lojalnościowy polega albo na zbieraniu punktów za wydane pieniądze w danym miejscu, następnie punkty można zamienić na wybraną usługę lub produkt. Dodatkowo właścieil konta może liczyć na rabaty w restauracjach i sklepach.
Wszystko co musisz wiedzieć o numerze rachunku bankowego.
Czym się kierować przy wyborze konta?
Konto studenckie musi być przede wszystkim darmowe. Dodatkowo musi oferować pełen zakres usług bankowości mobilnej, wszystkie operacje dokonywane przez internet jak i mobilnie także powinny być bezpłatne. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowizje i opłaty za zagraniczne transakcje – ile kosztuje wypłata z bankomatu oraz płatność kartą za granicą. Programy lojalnościowe oferujące punkty czy upominki to świetny bonus i dobre konto studenckie powinno obfitować w takie promocje.
Wybierając konto młodzieżowe należy upewnić się:
- ile kosztuje miesięczne prowadzenie konta – jakie operacje zwalniają całkowicie z opłat
- ile kosztuje wydanie i używanie karty płatniczej
- jaki jest koszt wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą
- czy korzystanie z bankowości mobilnej jest bezpłatne
- czy występują koszty przelewów – do tego samego i innego banku przez Internet
- ile kosztują przelewy natychmiastowe
- jaki jest koszt płatności kartą za granicą
- koszt operacji w oddziale banku – wypłata i wpłata, polecenie przelewu
- jakie są dodatkowe korzyści posiadania konta – promocje, programy lojalnościowe, zniżki i rabaty, system poleceń itp.
Warunkiem założenia konta studenckiego w większości banków jest odpowiedni wiek, nie więcej niż 26 lat.