Cashbac i Moneyback – jaka jest różnica?

0
różnica między moneyback i cashback

Moneyback i cashback to dwie zupełnie różne usługi oferowane przez banki do konta osobistego. Właściwie moneyback to promocja a nie usługa. Są jednak dość często mylone, pewnie ze względu na podobnie brzmiące nazwy. 

Podstawowa różnica jest taka, że jedno pozwoli Ci zaoszczędzić czas, a drugie pieniądze.

Cashback

To usługa jaką oferuje większość banków do swoich kont osobistych – możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu przy okazji zakupów. Wypłaty może dokonać posiadacz karty Visa lub MasterCard, który jest klientem banku oferującego taką usługę, oczywiście warunkiem jest także płacenie za zakupy kartą. To rozwiązanie zazwyczaj jest bezpłatna ale to indywidualna decyzja banku. Maksymalna kwota jaką można wypłacić zależy od karty:

 • Visa – 300 zł
 • MasterCard – 500 zł

Nie ma limitu liczby transakcji w ciągu doby, z wypłaty przy zakupach w sklepie można skorzystać kilka razy w przeciągu jednego dnia. Aby wypłacić gotówkę trzeba, po pierwsze, dokonać zakupu w danym punkcie (kwota nie ma znaczenia, może być niższa niż wartość wypłaty), po drugie, zapłacić kartą za zakupy oraz, po trzecie, posiadać wybraną kwotę na koncie.

W Polsce wypłacić gotówkę przy okazji zakupów można już w ponad 70.000 punktów, są one odpowiednio oznaczone na wejściu lub przy kasie, wypłacisz gotówkę w trakcie zakupów m.in. w:

 • Carrefour
 • Żabka
 • POLOmarket
 • Ruch
 • Media Markt
 • Freshmarket
 • Krakowski Kredens
 • Saturn
 • Wybrane stacje Orlen

 

MoneyBack

Jest to usługa promocyjna banków mająca na celu przyciągnięcie nowych klientów i rozpowszechnienie płatności bezgotówkowych. Ponieważ bank pobiera opłatę od każdej transakcji dokonanej kartą zależy mu na promowaniu tej formy rozliczeń. Moneyback polega na tym, że posiadacz konta w danym banku, przy dokonywaniu płatności kartą, dostaje zwrot części wydatków. Procent zwrotu oraz maksymalna kwota miesięczna jest z góry określona przez każdy bank. Płacąc regularnie kartą można zyskać w przeciągu roku nawet 720 zł. Promocje moneyback szybko się zmieniają dlatego nie powinien to być główny argument przy wyborze konta osobistego, bo promocja się skończy a klient zostanie z kontem podanym u pracodawcy i w ZUS. Jeżeli konto osobiste z promocją moneyback jest darmowe (właściwie każde jest przy określonej liczbie transakcji bezgotówkowych) można rozważyć założenie go tylko w celu korzystania ze zwrotu za zakupy.

 

Zarówno cashback jak i moneyback mają na celu popularyzację płatności bezgotówkowych, które są dodatkowym zarobkiem dla banku. Prowizja banku jest już wliczona w cenę produktów (maksymalnie 0,2%).

 

Cashback oferuje większość banków i warto posiadać konto osobiste z możliwością wypłaty gotówki przy okazji zakupów w sklepie, moneyback to promocja zazwyczaj ograniczona w czasie ale warta uwagi ze względu na możliwości zaoszczędzenia do kilkuset złotych w skali roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here