Błąd w przelewie – co zrobić w razie pomyłki?

0
Co zrobić w razie pomyłki?

Jeżeli nie popełniłeś dotychczas poważnego błędu przy wykonywaniu przelewu koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo gdy dojdzie do błędu, który może być fatalny w skutkach, czas będzie odgrywał kluczową rolę.

 

Jaki błąd można popełnić?

Zlecając przelew przez Internet można się pomylić wypełniając każdą rubrykę, dlatego robiąc przelew czeka na nas szereg możliwości jeżeli chodzi o błędy.

  • Błąd w nazwie, tytule lub adresie odbiorcy – dla samego przelewu nie ma to znaczenia, ponieważ bank wykonując przelew weryfikuje tylko i wyłącznie numer konta. Problem może się zacząć jeżeli błąd zrobimy w tytule a opłacamy fakturę i odpowiedni tytuł jest konieczny w celu identyfikacji nas jako klienta.
  • Błędna kwota przelewu – jeżeli kwota jest za mała to nic straconego, gorzej jak kwota jest za wysoka
  • Błąd w numerze konta – jeżeli numer nie istnieje przelew po prostu nie zostanie wysłany
  • Błąd w numerze konta – przelew zostanie wysłany do innej osoby, to najpoważniejszy błąd jaki można popełnić

 

Czy można anulować przelew?

Można, liczy się czas. Wszystko zależy od sesji wychodzących banku i księgowania. Banki zazwyczaj mają trzy sesje obciążające: poranną, popołudniową i wieczorną. Jeżeli zorientujesz się o pomyłce przed sesją wychodzącą masz duże szanse cofnąć przelew. Można to zrobić na jeden z trzech sposobów:

  • używając aplikacji mobilnej banku – warto wcześniej zorientować się w swojej aplikacji gdzie znaleźć tę opcję
  • poprzez infolinię – zapisz numer na infolinię banku w swoim telefonie, szybko trzeba działać też w przypadku np. zagubienia karty płatniczej
  • bezpośrednio w placówce banku 

Jeżeli nie wiesz w jakich godzinach Twój bank ma sesje rozliczeniowe może warto już teraz się z tym zapoznać i dowiedzieć się jakie są opcje anulowania przelewów, ponieważ są banki, które w ogóle nie udostępniają takiej możliwości.

 

Co w sytuacji gdy chcę anulować przelew wewnętrzny? 

Jeżeli błędny przelew został wysłany do właściciela konta w tym samym banku sytuacja jest trochę trudniejsza. Wtedy czas na reakcję to kilka minut a czasami nawet kilka sekund, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć co dokładnie robić w takiej sytuacji, np. gdzie szukać w aplikacji mobilnej przycisku “anuluj transakcję”.

 

Co jeżeli nie uda się powstrzymać przelewu?

Jeżeli nie zdążyłeś zareagować a przelew opuścił już Twoje konto sytuacja nie jest bez wyjścia, dalej masz pewne możliwości. Po pierwsze musisz napisać oficjalne pismo do banku aby pomógł odzyskać Ci Twoje pieniądze. Zazwyczaj za taką pomoc bank nalicza sobie należność. W takiej sytuacji bank wysyła do omyłkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty podając kwotę, Twój numer konta oraz termin spłaty. Oczywiście nie ma pewności, że windykowany odda pieniądze po wezwaniu od banku. Wtedy zostaje już tylko droga sądowa, na szczęście prawo stoi po stronie poszkodowanego, zgodnie z art. 405 Kodeksu Cywilnego, który w skrócie mówi o tym, że jeżeli ktoś się wzbogacił bezprawnie kosztem innej osoby musi zwrócić pieniądze.

 

Pomyłka w przelewie może być błaha i nieistotna ale może też sporo kosztować. Jeżeli nie zdążysz anulować przelewu musisz liczyć się z kosztami banku za pośrednictwo w wezwaniu do zapłaty lub ze stresem związanym z rozprawą sądową jeżeli wszystkie inne metody zawiodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here