BIK czy BIG? Czym się różnią i czy jest się czego bać?

0
Jak długo widać historię BIK i BIG?

Te skróty spędzają sen z powiek starającym się o kredyt. Co one dokładnie znaczą i jaka jest między nimi różnica? Co zrobić, żeby wyczyścić swoją negatywną historię w BIK i BIG oraz jak długo to trwa?

Podstawowa różnica jest taka, że BIK to instytucja a BIG to nazwa podmiotów prowadzących konkretną działalność (rejestrującą dłużników).

 

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

BIK to spółka założona przez banki komercyjne oraz Związek Banków Polskich, jego celem jest gromadzenie informacji kredytowych o klientach banków, SKOK-ów i instytucji udzielających pożyczek pozabankowych. Oprócz gromadzenia BIK także udostępnia zebrane dane, w tym informacje stanowiące tajemnice bankowe instytucjom kredytowym i pożyczkowym oraz bankom w zakresie niezbędnym do oceny zdolności kredytowej klienta.

BIK przetrzymuje wszystkie informacje o kredytobiorcach, zarówno te negatywne (obniżające scoring przy staraniu się o kredyt) jak i te pozytywne, które mogą podnieść wiarygodność potencjalnego klienta banku.

 

Biuro Informacji Gospodarczej

To instytucje gromadzące i udostępniające negatywną historię kredytobiorców-dłużników. Część BIG-ów zbiera też pozytywne informacje o klientach. Obecnie działa sześć biur informacji gospodarczej w Polsce, są to:

KRD BIG

Krajowy Rejestr Długów to pierwszy w Polsce BIG, zbiera informacje nie tylko dotyczące zadłużeń ale też pozytywne historie kredytowe. Do KRD informacje oprócz firm mogą zgłosić także osoby fizyczne posiadające wyrok lub nakaz zapłaty (w stosunku do dłużnika).

ERIF BIG

Powstało w 2003 roku a od 2007 należy do grupy kapitałowej KRUK. ERIF także przechowuje zarówno negatywne jak i pozytywne historie kredytowe. Aby znaleźć się na liście terminowo spłacających zobowiązania kredytobiorca musi na to wyrazić zgodę. Natomiast zanim dłużnik zostanie wpisany na negatywną listą musi zostać o tym uprzedzony minimum miesiąc wcześniej oraz musi mieć dług na co najmniej 200 zł.

BIG InfoMonitor

Tu także trafiają informacje o dłużnikach jak i sprawnych płatnikach ale różnica jest taka, że do InfoMonitor wiadomości przekazują także operatorzy telefoniczni, firmy ubezpieczeniowe, gminy, hurtownie i inni przedsiębiorcy. Aby trafić na listę dłużników trzeba mieć dług min. 200 zł, chyba, że chodzi o firmy wtedy minimalna kwota zadłużenia to 500 zł.

KBIG

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej udostępnia negatywne i pozytywne dane dotyczące firm i osób fizycznych. Biuro jest częścią Grupy Deltavista co oznacza, że jako jedyne oferuje wymianę informacji między Polską a krajami niemieckojęzycznymi.

KIDT BIG

Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych, biuro powstało z myślą o identyfikowaniu nieuczciwych płatników usług telekomunikacyjnych, dlatego zbiera informacje od operatorów komórkowych, stacjonarnych i telewizji kablowej.

Bisnode mBIG

To nowe międzynarodowe biuro informacji gospodarczej, które zajmuje się oceną scoringową konsumentów. Bisnode świadczy usługi w 19 krajach, w Polsce prowadzi biuro informacji gospodarczej obsługiwane przez serwis internetowy.

 

Jak można sobie “zasłużyć” na obecność w Biurach Informacji?

Dla wszystkich BIG-ów zasada jest taka sama – dług musi wynosić min. 200 zł brutto, termin spłaty minął, a dłużnik nie opłacił zaległości w ciągu 30 dni od wysłania do niego wezwania do zapłaty.

Do BIK przekazywane są informacje o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach. W zależności od terminowości spłaty mogą być ocenione pozytywnie (0 punktów) albo negatywnie (od 1 do 3 punktów). Negatywne punkty przyznawane są od momentu, w którym opóźnienie w spłacie przekracza 30 dni.

Sprawdź jak się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego.

 

Po jakim czasie negatywna historia znika?

Jak długo po spłaceniu długów widoczna jest negatywna historia? To jest największa różnica między BIK a BIG-ami.

Zgodnie z prawem po spłacie zadłużenia wierzyciel ma 14 dni na usunięcie dłużnika z BIG i jest to jego obowiązek. Dłużnik po uregulowaniu zobowiązań teoretycznie nie musi się martwić o swoją obecność w biurach informacji gospodarczej, jeżeli informacje nie zostaną usunięte w wyznaczonym terminie zgłaszającemu grozi kara grzywny.

Natomiast w przypadku BIK sytuacja jest zupełnie inna. Jeżeli zostanie spłacone zadłużenie, które miało opóźnienie w spłacie ponad 60 dni to będzie ono widoczne w rejestrach BIK jeszcze przez 5 lat.

Chcesz więcej odkładać? Poznaj 12 trików na skuteczne oszczędzanie.

W BIK informacje sprawdzają wszystkie instytucje udzielające kredytów i pożyczek (także takie, które oferują “pożyczki bez BIK”) i oceniają na ile wiarygodny jest potencjalny kredytobiorca. Każdy zaciągnięty kredyt pojawi się w rejestrze BIK, i prawdopodobnie w minimum jednym (a najpewniej kilku) BIG-ach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here